Midilli'de bağlanan 2 Türk feribotu serbest

Midilli'de bağlanan 2 Türk feribotu serbest.8527
  • Giriş : 29.06.2008 / 13:42:00

Ayvalık-Midilli arasında yolcu taşımacılığı yapan Jale Tur firmasına ait 'Zehra Jale' adlı feribot ile 'Jale' isimli feribot Yunan yetkililer tarafından bağlı olduğu Midilli'de serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde faaliyet gösteren Jale Tur'un sahibi Fatih Jale, yetkililerin araya girmesiyle bazı evraklarında eksiklik olduğu gerekçesiyle Midilli'de bağlanan 2 geminin serbest bırakıldığını söyledi.

İlk olarak 'Jale' gemisinin serbest bırakıldığını belirten Fatih Jale, geminin Ayvalık'ta bekleyen turistleri Midilli'ye götürmek için tekrar yola çıktığını, daha sonra bırakılan 'Zehra Jale' adlı geminin ise ilçeye doğru hareket ettiğini söyledi.

Ayvalık-Midilli arasında yolcu taşımacılığı yapan Jale Tur firmasına ait 'Zehra Jale' adlı feribot dün sabah saatlerinde Midilli Adası'ndan hareket etmeye hazırlandığı sırada liman yetkilileri uluslararası taşımacılık izni için gerekli belgelerinde eksik bulunduğunu bildirerek, geminin limandan çıkışına izin vermemişti. Bunun üzerine Jale Tur firması adaya 'Jale' adlı başka bir feribot göndererek 115 yolcusunu, dün saat 15.00'te ilçeye getirdi. Aynı feribot, Ayvalık'tan 70 yolcusuyla birlikte Midilli'ye yeniden gittiğinde bu kez 'Jale' feribotunu da Yunan makamları aynı gerekçeyle seferden alıkoyulmuştu.

Gümrük kapısında 120 kişilik Yunanlı turist kafilesi Midilli'ye geçmek için feribotların geri dönmesini bekledi.

Tur firmasının ortaklarından Fatih Jale, 'Zehra Jale' adlı 341 grostonluk feribotun 3 yıldan bu yana Ayvalık- Midilli arasında yolcu taşımacılığı yaptığını belirterek, "Feribotumuz, Atina'dan gelen bakanlık denetleyicileri tarafından muafiyet belgesinin eksikliği gerekçesiyle Midilli Limanı'nda alıkonuldu. Bu gemi, Ayvalık-Midilli arasında 3 yıl içinde 5 binden fazla sefer yaptı, 152 bin yolcu taşıdı. Bugüne kadar yapılan denetimlerde hiçbir sorun çıkmadı. Yunan makamları bize engel çıkartmaya çalışıyor. Ancak nedenini anlayamadık. Her iki feribotumuzun da belgeleri tam olmasına rağmen neden böyle yaptılar hala anlam veremedik. " dedi.

Jale, Çanakkale Liman Başkanlığı'nın sorunun çözümü için devreye girdiğini belirterek, 120 Yunanlı yolcunun Midilli'ye gitmek için beklediğini söyledi.

Şirketin Yunanlı yolcuları mağdur etmemek için Ayvalık'ta ağırlama kararı vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious