Migren kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor

Migren kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor.10124
  • Giriş : 22.04.2008 / 12:32:00

Kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla migrene rastlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YapIlan araştırmalar Türk kadınlarının yüzde 74'ünün ağrıdan şikayetçi olduğunu gösteriyor. Yaşamlarının ortalama 5 yılı Ağrı çeken kadınlarda en sık görülen Ağrı çeşidi ise migren. Ülkemizde erişkinlik döneminde migren görülme sıklığı erkeklerde yüzde 11 iken kadınlarda yüzde 22 civarında.

Uzmanlar kadınlarda migrenin daha fazla görülmesini östrojen seviyesinin yüksekliği ile ilişkilendiriyor. Migren hastalığı bulunan kadınların yüzde 60'ında baş ağrısı atakları adet dönemlerinde sıklaşıyor. Sadece adet dönemlerinde görülen bir migren türü bile bulunuyor. Bu migren türünde baş ağrısı adetin 1. ve 2. gününde görülüyor diğer zamanlarda ise ortaya çıkmıyor. Kadınların yüzde 60'ında hamilelik sırasında, özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde migren açısından bir iyileşme görülebiliyor. Uzmanlar bu iyileşmenin, östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinin bu dönemde nispeten sabit kalmasına bağlı olduğunu düşünüyor. Yüzde 15 oranında ise migren bulguları hamilelik döneminde kötüleşebiliyor. Hastanın migren paterni, hamilelik bittiğinde ve tekrar adet görmeye başladığında geriye dönüyor.

Kadınların ayrıca baş ağrısı öncesinde görme bozukluğunun yanı sıra ışıklar ve çizgiler görebileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, auralı migreni olan kadınların bir sorununun da doğum kontrol ilaçları ve sigara olduğunu vurguluyor. Ertaş, 'Eğer auralı migreni (genetik faktörlerin daha fazla rol aldığı migren türü) olan hasta doğum kontrol ilaçları ve sigara kullanıyorsa felç geçirme riski, migreni olmayanlara göre 15 kat artıyor. Bu risklerden kaçınmak için baş ağrısı tipinin doğru teşhis edilmesi çok önemlidir. Auralı migren tipi olan kadınların sigara alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious