Migros'a Rus talip

  • Giriş : 10.09.2007 / 09:50:00

Sabancı Holding'in ardından Rus Alfa da Migros için görüşmelere başladığını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabancı Holding'in ardından Rus Alfa Grubu da Migros'u satın almak için harekete geçti. Rus Alfa'nın bir üst düzey yetkilisi Migros'u satın almak için görüşmelere başladıklarını ve niyetlerinin çok ciddi olduğunu söyledi. Önceki hafta Sabancı Holding Migros'un satın alınması ile ilgilendiğini açıklamıştı. Ayrıca şirketi satın almak isteyenler arasında ABD'li Wal-Mart'ın da adı geçiyor. Yetkili Migros'un alınması ile Rusya'daki iştiraki Ramstore'un da Alfa Grubu'na geçeceğini belirtti. Ramstore'un yüzde 50'sinin Enka Grubu'na ait olduğunu hatırlatan yetkili, bu perakende zincirinin tamamının alınması için Enka ile görüştüklerini kaydetti.

TURKCELL GİBİ

Yetkiliden edinilen bilgilere göre Alfa daha önce sadece Ramstore'u almak için Koç Grubu ile tamasa geçmiş ancak görüşmeler olumsuz sonuçlanmış. Bunun üzerine grubun perakende devi aynı zamanda ünlü yatırımcı Mark Mobius'un Templeton Fonu'nun da ortak olduğu Perakrostok şirketi, Rusya'da bir başka dev perakende zinciri Pyterocka'yı satın alarak Rusya'da bir numara haline geldi. Perakrostok şirketinin Rusya'da 2.5 milyar dolarlık ciro ile pazarın yüzde 40'ını kontrol ettiği belirtiliyor. Migros operasyonunu sürdüren isimler ise Türkiye'de daha önce Turkcell'e teklif götürerek 3.1 milyar dolara şirketin yüzde 13'ünün alınmasını sağlayan ekip. Turkcell'de yaşanan başarının ardından Türkiye'de yatırımlarını artırmayı düşünen Alfa Grubu, faaliyet gösterdiği diğer alanlarda da araştırmalara başlamış. Alfa bankacılık ve perakendenin dışında petrol ve telekom alanlarında bölgede ciddi güç konumunda. Grubun bankası Alfa Bank, Rusya'nın en büyük özel bankası.

ALFA'nın yüzde 50 hissesine sahip olduğu petrol şirketi TNKBP'nin de 77 milyon ton petrolü kontrol ettiği söyleniyor. Grubun telekom yatırımları ise Altimo adı altında takip ediliyor. Turkcell'in yanı sıra Vimpelcom, Kyivstar gibi yatırımlar da Altimo'nun kontrolünde. Üst düzey yetkiliden edinilen bilgilere göre Alfa Grubu, Migros'un dışında Türkiye'de büyük konut projeleri için de kolları sıvadı. Yetkili, büyük konut projeleri yapılması için arazi arayışlarının sürdüğünü kaydetti. Öte yandan ardı ardına satın almayla ilgili niyetlerin açıklanması ile Migros'un da bünyesinde bir bilgi odası (data room) oluşturduğu ifade ediliyor. Bilgi odaları şirketi satın almak isteyen yatırımcıların detaylı bilgilere ulaşıp incelemelerini tamamlayıp son tekliflerini vermesi için oluşturuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious