Migros'ta yerliler çekiliyor, ibre yabancılara dönüyor

Migros'ta yerliler çekiliyor, ibre yabancılara dönüyor.12389
  • Giriş : 29.12.2007 / 14:30:00

Kiler Holding Perakende Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, Migros'un satışı ile ilgili sürecin kendileri açısından tamamlandığını, diğer firmalara başarılar dilediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kiler, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin önemli perakende markalarından Migros ile ilk günden beri ciddi olarak ilgilendiklerini, Türkiye'de uzun zamandır perakende sektörünün içinde bulunan yerli bir grup olarak bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarını, Migros'a da bu nedenle talip olduklarını hatırlattı.

Gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında tüm süreci tekrar değerlendirdiklerini ifade eden Kiler, “Bu süreçte yabancı yatırımcılarla görüştük. Çoğunluk hisselerini elimizde tutmayı tercih ettiğimizi ve Migros'un yönetimine talip olduğumuzu bu yatırımcılara ilettik. Ancak gerekli şartlar oluşmadı. Bu süreç, Kiler açısından tamamlandı. Satış sürecinde yer alan diğer firmalara başarılar diliyoruz” dedi.

YERLİLER ÇEKİLİYOR, MEYDAN YABANCILARA KALDI

Öte yandan Migros ile ilgilenen firmalardan Anadolu Grubu ve Carlyle de geçtiğimiz günlerde süreçten çekildiklerini açıklamıştı. Benzer şekilde Ülker de Migros'un satış sürecinde yer almayacak.

JP Morgan tarafından satış görüşmeleri sürdürülen Migros'ta ocak ayı içinde bir sonuç alınması planlanıyor. Migros'a şu ana kadar 9'a yakın teklif verildi. Bu tekliflerin büyük bir çoğunluğunu private equity'ler (girişim fonları) oluşturuyor.

Migros'un talipleri bulunan Hırvat Agrokor'un, özel sermayeli bir şirket olan CVC ile ortak olarak ilgilendidi belirtiliyor. İsveç’in en büyük perakende grubu ICA de Migros ile ilgilenen isimler arasında yer alıyor. Diğer talipler arasında Rus Alfa, Bain Capital, Turkven-BC Partners ve KKR fibi fonlar var. Türkiye'den CarrefourSa talipler arasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious