Migros'un satışında son Türk firma da alımdan vazgeçti

Migros'un satışında son Türk firma da alımdan vazgeçti.12389
  • Giriş : 30.12.2007 / 14:06:00

Migros'un satışı için geri sayım sürerken, adı alıcılar arasında geçen ve bilgi odası sürecine katılan Kiler Grubu satıştan vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Migros'un satışı için geri sayım sürerken, adı alıcılar arasında geçen ve bilgi odası sürecine katılan Kiler Grubu satıştan vazgeçti böylece Migros alıcıları arasında yerli herhangi bir firma kalmadı.

Kiler de Migros ihalesinde yok

Kiler Holding Perakende Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, Migros'un satışı ile ilgili sürecin kendileri açısından tamamlandığını, diğer firmalara başarılar dilediklerini bildirdi. Kiler, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin önemli perakende markalarından Migros ile ilk günden beri ciddi olarak ilgilendiklerini, Türkiye'de uzun zamandır perakende sektörünün içinde bulunan yerli bir grup olarak bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarını, Migros'a da bu nedenle talip olduklarını hatırlattı.

GEREKLİ ŞARTLAR OLUŞMADI

Gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında tüm süreci tekrar değerlendirdiklerini ifade eden Kiler, 'Bu süreçte yabancı yatırımcılarla görüştük. Çoğunluk hisselerini elimizde tutmayı tercih ettiğimizi ve Migros'un yönetimine talip olduğumuzu bu yatırımcılara ilettik. Ancak gerekli şartlar oluşmadı. Bu süreç, Kiler açısından tamamlandı. Satış sürecinde yer alan diğer firmalara başarılar diliyoruz' diye konuştu. Böylece Migros ile ilgilendiği açıklanan firmaların sayısı 8'e inmiş oldu. Bu firmalar arasında Fransız Carrefour, Hırvat Agrokor, CVC, İsveçli ICA, Rus Alfa, Bain Capital, Turkven-BC Partners ve KKR bulunuyor.

MAĞAZA SAYISI ARTACAK

Satış sürecinde ilgilenenler arasında adı geçen Anadolu Grubu ve Carlyle de süreçten çekildiklerini açıklamıştı. Ülker Grubu, yüzde 10 payla bir konsorsiyum içinde yer almak istediklerini belitirken, Hırvat Agrokor'un ise, özel sermayeli şirket olan CVC ile ortak olarak ilgilendiği söyleniyor. İsveç'in en büyük perakende grubu ICA de ilgilenen isimler arasında yer alıyor. Fonlara gelince, Rus bankacılık ve telekom devi Rus Alfa, Bain Capital, Turkven-BC Partners ve KKR yer alıyor. Satış sürecinin başında Carrefour'un Migros'a 4 milyar dolara "exclusivity" yani "satış sürecinde öncelik" teklif ettiği ancak Migros'un diğer teklifleri görmek istediği için bu rakamı reddettiği belirtiliyor. Böylece ihale sürecine katılanların sayısı sekiz oldu. Migros'un piyasa değeri 3,5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Uzmanlar 3,5 ila 4 milyar dolar arasında satışın gerçekleşeceğini öngörüyor.

Kiler 2008 yılında hızla büyüyecek

2007 yılında mağaza sayılarını 106'dan 150'ye çıkardıklarını, 2008 yılında yüzde 30'a yakın bir büyüme planladıklarını kaydeden Ümit Kiler, orta vadede Türkiye'nin en başarılı ulusal gıda perakende zinciri olma hedeflerinin bulunduğunu vurguladı.

Şanslı aday yine mi Wall-Mart?

Migros'un geçtiğimiz yıllarda satışının gündeme gelmesiyle birlikte tam bir cazibe merkezi olmuştu. Migros alımı ile ilgili adı en çok geçen firma ise dünya perakende devi Wall-Mart olmuştu. Bu gün uzmanlara göre yine en şanslı aday Wall-Mart olarak değerlendiriliyor. 90 milyar dolarlık bir servete hükmeden bir ailenin sahibi olduğu Wal-Mart, ABD'de 1,6 milyon çalışanıyla ülkenin en fazla istihdam sağlayan şirketi durumunda bulunuyor. Mağaza sayısı 5 bin 191 olan Wal-Mart'ın, ABD dışında, Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Güney Kore, Meksika, İngiltere ve Meksika'da da mağazaları bulunuyor. Wall-mart şirket büyüklükleri ile ilgili pek çok araştırmada da bir veya ikinci sıralarda yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious