Migros'un yeni patronu 'komşu' çıktı

Migros'un yeni patronu 'komşu' çıktı.15931
  • Giriş : 16.02.2008 / 11:50:00

Koç Grubu, Migros'un yüzde 51'ini İngiliz BC Perntners'a 1.9 milyar dolara sattı. Migros'un yeni sahibinin İngiliz firması olduğu duyurulurken, BC Partners'in büyük ortağı yakından biri çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Londra merkezli BC Partners şirketine satıldığı açıklanan Migros mağazalar zincirinin yeni sahibinin de Yunanlı olduğu ortaya çıktı. Yunanistan'da yayımlanan İmerissia gazetesi, Nikos Stathopoulos isimli alıcının Migros mağazalar zincirini beş yıl içinde iki misli büyütmeyi hedeflediğini yazdı.

Alım-satımlarda uzman olan Turkven şirketi ve İtalyan grubu DeAgostini'nin girişim sermayeli yan kuruluşu olan DeA Capital ile birlikte Migros'un yüzde 51'ini satın alan BC Partners, pazarlık süresi boyunca İngiliz Kohlberg Kravis Roberts (KKR) ve Hırvat şirketi Agrokorla işbirliği yapan Blackstone gibi önemli Amerikalı rakiplerinin gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle oldukça zorlandı.

BC Partners'ın büyük hissedarı Nikos Stathopoulos, şirketin yerel bankalardan sermaye alabilme yeteneğinin, Blackstone şirketinin daha yüksek fiyat sunmasına rağmen öncelik elde etme fırsatını verdiğini ifade etti.Yeni patron, Azerbaycan, Makedonya, Kazakistan ve Kırgızistan'da da faaliyet gösteren Migros mağazalarının sayısını önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlamayı planladığını da açıkladı.

BC Partners, özellikle Batı Avrupa ülkelerine yaptığı yatırımlar ile adını duyurdu. 1986'dan bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda ısıtma ürünleri üreticisi olan Baymak'ın da ortağı olan Londra merkezli finans şirketi, son yıllarda hisse senetlerinin satış pazarlarında çok önemli rol oynadı. Firma yetkililerine göre başta Batı Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki ekonomik durağanlık, arayışlarının doğuya çevrilmesine neden oldu. Orta Asya'daki Türki cumhuriyetler ile Rusya'da faaliyet gösteren Migros bu noktada gündeme geldi. Yunanistan'daki önemli kuruluşlar son altı yıldan bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar ve finans şirketlerine büyük ilgi gösteriyorlardı.

Bu arada Kiler, Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu' nun Migros'un satış sürecine Kiler'in katılmadığına ilişkin açıklamasını yalanladı.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious