Mikrofonda Irak kavgası

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Rice ile Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’daki toplantı sırasında, mikrofonların açık olduğunu fark etmeden Irak’la ilgili sert bir tartışmaya girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RUSYA’da 15-17 Temmuz tarihleri arasında St.Petersburg kentinde yapılacak G-8 liderler zirvesine hazırlık toplantısının yer aldığı Moskova, ev sahibi Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile konuk Amerikalı meslektaşı Condoleezza Rice’ın ağız dalaşına sahne oldu. Sonuç bildirisinin ele alındığı öğle yemeği sırasında, Irak maddesi yüzünden çıkan ve 20 dakika süren tartışma, mikrofonun açık unutulması yüzünden basın mensupları tarafından duyuldu.

Tartışma, birbirlerine "Sergey" ve "Condi" diye hitap eden iki bakanın ortak basın toplantısına da taşındı. Ağız dalaşı, Lavrov’un Irak’ta dört Rus diplomatının kaçırılarak öldürülmesine atıfta bulunarak, yeni Irak hükümetinden şikayetçi olması yüzünden alevlendi.

İki taraf arasında şu konuşma geçti:

Rice: Bildiri taslağında, Irak’a güçlü destek vurgusu için çalışmalıyız.

Lavrov: Yeni hükümet, ulusal uzlaşı için yeterli çaba göstermiyor.

R: Ben, Iraklılar için biraz hassasım. Biz burada Moskova’da, Washington’da veya Paris’te otururken, kardeşleri, çocukları öldürülen Iraklılardan ulusal anlaşma için çaba göstermelerini bekliyoruz. Bence bu haksızlık.

Bu konuşmalarla ısınmaya başlayan hava, Rice’ın bildiride Irak’ta Rus diplomatların öldürülmesine atıf yapan satırları sildirmek istemesiyle alevlendi.

R: Diplomatları korumak için acil önlemler alınıyor. Biz hergün askerlerimizi kaybediyoruz. Önlem alınmadığını ima etmek, yakışık almaz.

L: Ben bunu eleştirmiyorum, bir gerçeği vurgulamak istiyorum. Irak’ta güvenliğin iyi olduğuna inanmıyorum. Ve yabancı misyonların iyi korunduğuna da inanmıyorum. ’Diplomatik misyonlar için güvenliğin geliştirilmesine duyulan ihtiyaç’ cümlesi bildiriye girmeli.

R: (Sertçe) Sergey, Irak’ta güvenliğin gelişmesine ihtiyaç var. Ama sorun diplomatik misyonlar değil. Sorun, gazeteciler, müteahhitler. Ve evet, diplomatlar da. Sizin diplomatlarınızın vahşi bir cinayete kurban gitmeleri, hassas bir dönem yarattı. Ama bu sorunla ilgilenilmediği anlamına gelmiyor.

Rice, dış yardımların gelebilmesi için Irak’ın önerdiği uluslararası anlaşmanın onaylanmasını istedi. Ancak Lavrov, diğer ülkelerin de desteğine ihtiyaç olduğunu öne sürerek, reddetti.

R: Irak’ın işlerine daha fazla uluslararası müdahale istiyorsunuz.

L: Onu demek istemedim. Demek istediğim, siyasi sürece değil ama, siyasi sürece destek veren uluslararası toplulukla ilgili...

R: Bu ne anlama geliyor?

L: (Kısa bir sessizlikten sonra) Sanıyorum anladınız.

R: Hayır, anlamadım. Hayalkırıklığına uğradım. Iraklıların ve BM’nin onayladığı birşeyi biz onaylayamıyorsak, çok yazık. Eğer Rusya’nın bakış açısı buysa, çok güzel.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious