Milan’a bir golde Empoli'den!

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Empoli’nin UEFA Kupasına katılma kararı Milan’ı üzdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalya'da şike skandalı nedeniyle FC Juventus, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun ikinci lige (Serie B) düşürülmeleri ve birinci ligde (Serie A) kalan AC Milan'ın ise geçtiğimiz sezon aldığı 88 puandan 44'ünün silinmesi neticesinde, UEFA kupasına katılacak takımlar arasına giren FC Empoli bu hakkını kullanma kararı aldı.
FC Empoli kulübü bugün yaptığı resmi açıklamada, pazartesi günü UEFA'ya lisans başvurusunda bulunacağını duyurdu. FC Empoli Başkanı Fabrizio Corsi de gün içinde yaptığı açıklamada, "UEFA lisans başvurusu için hemen girişimde bulunacağız. Dünkü cezaların açıklanması neticesinde ortaya çıkan bu gelişme ve gerekliliğin, UEFA tarafından da dikkate alınacağını umuyoruz. Elimize eşsiz bir fırsat geçti. Bunu değerlendirmek istiyoruz" dedi.

Corsi, kendilerine UEFA Kupası yolunun açılmış olmasının, oyuncuları ve taraftarları heyecanlandırdığını da sözlerine ekledi.

Serie A'da 2005-2006 sezonu itibarıyla oluşan yeni sıralamada, FC Empoli 45 puanla 7. sıraya yükselerek, UEFA kupasına katılmaya hak kazandı. Ancak UEFA normlarına uygun bir stada sahip olmayan FC Empoli, bu yeni gelişmeyle birlikte, kupaya katılma konusunda ya lisans almayı başarma, yada başka bir kentte normlara uygun bir stat ayarlama, veya hakkından vazgeçme seçenekleriyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak kulüp tarafından bugün yapılan açıklamalar, FC Empoli'nin UEFA kupasına katılma hakkından vazgeçmek t gibi bir düşünceye sahip olmadığını ortaya koydu. Kulüp, gerekli prosedürü tamamlaması durumunda, önümüzdeki sezon AS Livorno ve FC Parma ile birlikte UEFA kupasında İtalya'yı temsil eden üçüncü takım olma imkanına kavuşacak.

Bu durumda AC Milan'ın UEFA'ya katılabilme umudu da, FC Empoli'nin işlemleri tamamlayamaması ihtimaliyle bağlantılı hale geldi. Yeni sıralamada, AC Milan 44 puanla, FC Empoli'nin hemen ardından yedinci sırada bulunuyor. FC Empoli'nin prosedürü tamamlayamaması durumunda, kupaya AC Milan'ın gönderilmesi mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious