Milaslı köylüler tozdan şikayetçi

Milaslı köylüler tozdan şikayetçi.6488
  • Giriş : 07.10.2008 / 08:26:00

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Türbe köyü yolunda maden kamyonlarının oluşturduğu ağır tahrip çözülemiyor. Dakikada ortalama 7 kamyonun seyrettiği grup köy yolu köylüleri mağdur ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milas'ın kanayan yaralarından Türbe grup köy yolunda feldspat madeni taşımacılığı yapan kamyonların oluşturduğu tahribat tamir edilemiyor. Yol kenarında belli kilometrelerde 'bozuk satıh' uyarıları yapılsa da Kayabaşı, Çallı, Ortaköy, Olukbaşı, Yusufça ve Akkovanlık'a giden karayolunun yüzde 90'ı bozuk satıh olarak faaliyet gösteriyor.

Bu durumdan en fazla etkilenen köyler arasında yer alan Kayabaşı köyü sakinleri, sık sık evlerinin kamyonların oluşturduğu tozdan yaşanılmaz hale geldiğini ifade ederek yol kesme eyleminde bulunuyorlardı. Kayabaşı köylülerinin sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamazken, bir süre önce bölgeye giden AK Parti ilçe yöneticileri, yolda ilk olarak bozuk kısımların asfaltlanarak kısa süreli çözüme başvurmuşlardı. Bölgede yaşayan yaklaşık iki bin kişiyi mağdur eden 'bozuk satıh' ve aşırı tozla ilgili bir süre önce eski Milas Kaymakamı Bahattin Atçı başkanlığında Milas İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan İbrahimoğlu, Milas İlçe Emniyet Müdürü Deniz Alemdar, Kayabaşı, Çallı, Ortaköy, Olukbaşı, Yusufça ve Akkovanlık Köy Muhtarları, köylü vatandaşlar ile Eczacıbaşı, Çine Akmaden, Camser, Ermat, Kale, Kaltun, Madel, Yavuzlar ve Sabuncular maden şirketlerinin temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlenmişti.

Kayabaşı'nda yol kapatma eylemi yapan köylülerden Hasibe Arslan (68), Çözüm toplantısında köylerde yaşayan vatandaşlar yaşadıkları zorlukların her geçen büyüdüğünü söyledi. Aynı durumda kalmaları durumunda eylemlerin devam edeceğini açıklayan Arslan, “Şirket yetkililerinden yardım bekliyoruz. Gerekli çalışmaların yapılacağı güne kadar şirketler tarafından yolların sulanmasını istiyoruz. Tozdan çayımızı dahi karıştıramaz duruma geldik. Çamaşırlarımızı yıkayamıyoruz. Sandıklarımıza bile toz işledi. Hasta oluyoruz. Yolumuz yok. Yol istiyoruz. Yolumuzun asfalt olması lazım. Sağlık yönünden çok reziliz. Kamyonlardan dolayı toz oluyor. Büyük araçların gelip geçmesi yolu hem bozuyor hem de toz çıkartıyor. Kamyoncuların geçim kaynağı buysa bizim geçim kaynağımız da zeytin. Toz zeytinlere zarar verdi. Zeytin olmazsa biz ne yapacağız” dedi.

ÇÖZÜM MASTİK ASFALT

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü daha önce ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ve otoyollarda çökmelere karşı daha dayanıklı ve tekerlek izi tutmayan 'taş mastik asfalt' kullanılmasını istemişti. Adana – Gaziantep Karayolu'nda ilk kez uygulamaya konulan bu sistemin, en çok ihtiyaç duyulan Türbe yolunda ne zaman uygulanacağı merak konusu olurken, TCK Genel Müdürlüğü tarafından bölge müdürlüklerine gönderilen genelgede, bu ve benzeri yollarda bu uygulamaya bir an önce geçilmesini talep edilmişti. Karışımında sert taş kullanılan 'taş mastik asfaltın' yüzey özelliklerinden dolayı çevreye daha az ses yaydığını belirten yetkililer, söz konusu kaplamanın ağır vasıtaların yol açtığı tekerlek izine karşı dayanıklılığının da daha yüksek olduğu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*