Millet bundan sonra kendi cumhurreisini seçebilecek mi?

  • Giriş : 20.10.2007 / 14:32:00

Referandumdan 'evet' çıkması durumunda, 70 yıldır yaşanan Çankaya krizleri sona erecek mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Millet bundan sonra kendi cumhurreisini siyasi çankaya Savaşları yaşatmadan seçebilecek mi?

70 yıllık Çankaya krizleri sona erecek

Atatürk'ün vefatından sonra Türkiye'de yapılan bütün cumhurbaşkanlığı seçimleri krizlere neden olmuştur. Yarın yapılacak referandumdan 'evet' çıkması durumunda, 70 yıldır yaşanan, hatta darbelere neden olan Çankaya kirzleri sona erecek.

Neyi oylayacağız

Referandum paketinde şunlar yer alıyor:

Genel seçimler 4 yılda bir yapılacak.


TBMM tüm kararlarında, üye tamsayısının en az üçte biri (184) ile toplanacak. Başkaca bir hüküm yoksa, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verecek. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir zaman 138'den az olamayacak.

Cumhurbaşkanı; 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim görmüş, TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek.

Cumhurbaşkanının görev süresi, 5 yıla indirilecek; bir kimse, en fazla iki defa (5+5) Cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Cumhurbaşkanlığı'na, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkün olacak. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçiminde aldıkları geçerli oyların toplamı yüzde 10'u aşan partiler de ortak Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.
Bunlar olmayacak

Cumhurbaşkanını halkın seçmesi halinde 12 Eylül darbesi, 367 krizi, cumhurbaşkanlığına aday olan Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in adaylıktan vazgeçmesi için başına silah dayanması gibi olaylar yaşanmayacak.

BAŞGİL'E SİLAH DAYANDI

Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde krizlerle karşı karşıya kaldı. 27 Mayıs Darbesi'nin ardından Prof. Dr. Ali Fuat Başgil cumhurbaşkanlığına aday olurken, Başgil adaylıktan başına dayanan silah nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldı.

JETLER UÇURULDU

12 Mart Muhtırası'nın ardından ise Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler, Cumhurbaşkanı seçilmek istedi. Meclis'te bulunan Adalet Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi Gürler'in adaylığına karşı çıktı. Meclis'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Bülent Ecevit, askerler tarafından tehdit edilirken Meclis'in üzerinde jetler uçuruldu.

Meclis'te Cumhurbaşkanı seçilememesi 12 Eylül askeri darbesinin en önemli nedenleri olarak gösterildi. Meclis'in 6 ay süreyle Cumhurbaşkanı seçememesi nedeniyle Kenan Evren yönetime el koydu.

367 İLE KRİZ DERİNLEŞTİ

11 Cumhurbaşkanı seçimi sırasında yaşanan tartışmalar ise Meclis'te Cumhurbaşkanı seçimini imkansız hale getirdi. Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer'in seçimi sırasında aranmayan 367 şartı Abdullah Gül'ün seçimi sırasında gündeme getirildi.

İnönü'de bile sancılı oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sadece Atatürk döneminde sorun olmadı. Ancak 1938 yılında Atatürk'ün yaşamını yitirmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı kim olacak sorusu gerilimlere neden oldu. İsmet Paşa'nın yanısıra Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak,

Atatürk'ün Başbakanı Celal Bayar ile Fethi Okyar'ın adı da Cumhurbaşkanı adayları arasında geçiyordu. Birinci Ordu'da yapılan”Cunta toplantısı”nda İnönü'nün Cumhurbaşkanı seçilmesi karara alınmış, aksi takdirde müdahale edilmesi kararlaştırılmıştı. Cunta'nın kararı 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fahrettin Altay tarafından Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak'a tebliğ edildi!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious