'Millet kendi Cumhurunu kendisi seçmelidir'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanılığı kurumunu daha demokratik, cumhurun başı demeye daha çok yaraşır biçimde, gerginliklere sürüklememek için yapılması gereken işin milletin kendi cumhurbaşkanını kendisi seçmesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sorularını yanıtlayan Mumcu, cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini söyledi.

Mumcu, şunları kaydetti: ''Cumhurbaşkanlık seçimi 5+5 yıl olmak üzere iki dönemle sınırlı olmak kaydıyla, iki turlu seçimle ve en az yüzde 51'i alarak Cumhurbaşkanı seçilmeyi mümkün kılan anayasa değişikliğini bu parlamento yapmalıdır. Bu yapılırsa Türkiye tarihinde 50 yılda yaşadığı sıkıntılardan kurtulur. Türkiye'de Atatürk'ten sonraki cumhurbaşkanlığı seçimleri hep kavgalı, sancılı geçmiştir. Bu haliyle bu sistem özellikle 12 Eylül Anayasası ile getirilen yetkilerle, demokratik değildir. Hatırlarsanız bugünkü Cumhurbaşkanımız Anayasa Mahkemesi Başkanı iken bu konuda benzer görüşlerini defalarca ifade etmişti. Türkiye için çıkış yolu, hayırlı olanı milletin kendi cumhurbaşkanını kendisi seçmesidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious