Millet seçsin!

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Mumcu, Cumhurbaşkanını milletin seçmesinden yana

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçimini ilişkin, ''Bizim derdimiz sayın Erdoğan seçilmesin değil, bizim derdimiz millet seçsin, kimi isterse onu seçsin'' dedi.

Mumcu, partisinin Mamak ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeniden, ''bölünme korkuları, Kıbrıs meselesinde taviz verilmesi ve Kuzey Irak'ta ulusal birliğinin tehdit altına alınması'' sorunları karşısında bir ''kuşatılmışlık ve içine kapanmışlık duygusuyla yaşadığını'' öne sürdü.

Mumcu, Eğitim sisteminin ve emeklilerin sorunlarına değinerek, emeklilerin karın tokluğu için dahi ek bir iş yapmak zorunda olduklarını kaydetti. Çiftçinin karnını doyurmak için tüketmeye mecbur olduğu üretim girdisi mazotun, Özel Tüketim Vergisine konu edildiğini ifade eden Mumcu, ''Pırlantada vergi sıfır, mazotta yüzde 75. Adalet mi bu?'' diye sordu.

İktidarı 160 milyar dolar borçla devralan hükümetin, bugün, 184 milyar dolar faiz ödedikten ve üzerine TELEKOM'u, ERDEMİR'i, TÜPRAŞ'ı verdikten sonra bu borcu 247 milyar dolara ulaştırdığını anlatan Mumcu, şöyle konuştu:

''Biz bu naneyi niye yedik demez mi insan? Biz ne yapıyoruz, bu neyin istikrarı? 'İstikrar, istikrar' diye milleti avutuyorlar. Bu neyin, kimin istikrarı? Bu çiftçi ve emekli için öğle uykusuna yatmanın istikrarı, fukara için yok sayılmanın istikrarı, bu çocuklarımız için eziyet ve zulmün istikrarı.

Türkiye'nin içine düşürüldüğü zulüm tuzağına, 'istikrar' adı altında rıza gösteremeyiz. Biz istikrar istemiyoruz. Biz atılım, zenginleşmek ve ilerleme istiyoruz. Biz bu sömürüye bir son vermek istiyoruz. Biz kullanılan, işi bitince süpürülüp, atılacak bir hükümet istemiyoruz.''

Konuşmasında, kongre katılımcılarının çoğunluğunun kadın olduğuna dikkati çeken Mumcu, kadınlara, ''Size bütün dünyanın, milletin önünde söz veriyorum. ANAVATAN'ın iktidarı, sizin iktidarınız olacak, ANAVATAN iktidarı, kadınların iktidarı olacak'' dedi.

İktidarları döneminde kadına karşı ayrımcılığa son vereceklerini ifade eden Mumcu, ''ANAVATAN'da siyaset yapmak için kadınların bıyık bırakmasına gerek bulunmadığını'' söyledi.

-''MİLLET SEÇSİN''-

Mumcu, konuşması öncesi ve sonrasında gazetecilerin, ANAVATAN'ın, Milli Uyanış ve Güç Birliği Platformu'nun, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili gerçekleştireceği mitinge destek verecekler listesinde yer aldığını belirterek, ''Böyle bir desteğiniz olacak mı'' sorusuna, ''Kimse bize böyle, 'listede adınıza yer verebilir miyiz' diye sormadı. Listeye adımız bize danışılmadan konulmuş'' yanıtını verdi.

Mitingi nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Mumcu, şunları söyledi:

''Biz yöntemin bu olduğuna inanmıyoruz. Bizim derdimiz sayın Erdoğan seçilmesin değil, bizim derdimiz millet seçsin, kimi isterse onu seçsin. Aradaki fark bu. Özellikle CHP'nin, 'seçimi milletin yapabileceği Anayasa değişikliğinden' kaçınmış olması, bizi maalesef üzüntüye sevk etmektedir.

Biz bu konuda itirazımızı kişilere değil, sisteme yöneltiyoruz. Yanlış olan kişiler değil, sistem. Milletin kendisi seçsin, kimi istiyorsa onu seçsin. İster Tayyip Erdoğan'ı, ister bir başkasını seçer. Kimi seçerse, biz onu baş tacı ederiz. Ama millet seçsin.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious