Millete ve hükümete kirli tezgâh kuruluyor

Millete ve hükümete kirli tezgâh kuruluyor.19489
  • Giriş : 13.06.2009 / 09:45:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:48:20

Nisan 2009 tarihli ve 'Dr. Dz. P. Kur. Kd. Albay Dursun Çiçek' imzalı skandal bir ordu belgesi ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay'da 'irticayla mücadele' adı altında hazırlanan eylem planı Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Taraf Gazetesi dün, millete ve hükümete kurulan vahim tuzağın belgesini yayınladı. Genelkurmay Harekât Başkanlığı için hazırlanan eylem planı Nisan 2009 tarihini ve Kurmay Albay Dursun Çiçek'in imzasını taşıyor.

Plan, hükümet ve Fethullah Gülen hareketi aleyhine askerî suç icat ederek, askerî mahkemede dava açmayı hedefliyor. Gerekçe olarak da irticayla mücadele gösteriliyor. AK Parti'nin ve Gülen'in 'dinî esasları temel alan bir rejim' hedeflediği iddia edilirken, hiçbir dayanağı bulunmayan bu suçlamalar için belirlenen eylem planları ayrıntılarıyla anlatılıyor. Ergenekon soruşturmasından duyulan rahatsızlık açık bir şekilde dile getirilirken, soruşturma kapsamında gözaltına alınan, tutuklanan muvazzaf ve emekli askerler savunuluyor. Kamuoyuna bu isimlerin masum olduğunun empoze edilmesi için haber yaptırılması isteniyor.

Ergenekon'da tutuklanan emekli üsteğmen ve avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda ele geçirilen 4 sayfalık belgedeki cümleler vahim tuzağın boyutlarını da gözler önüne seriyor. İşte planda dikkat çeken bazı maddeler: "Ergenekon tutuklusu TSK personelinin masum olduğu, irticayla mücadele ettikleri için iftiraya uğradıkları şeklinde haberler yaptırılacak. Askerî suç kapsamında yapılacak 'ışık evler' baskınlarında, silahlı terör örgütü oluşturma doğrultusunda; silah ve mühimmat bulunması sağlanacak. Alevî düşmanlığını körükleyecek bilgi ve belgeler evlere bırakılacak. AKP mensubu kilit haberleşmecilere, çelişkili açıklamalar yaptırılarak ciddi bölünmeler yaşanıyormuş algısı sağlanacak."

Ergenekon soruşturmasının tutuklu sanıklarından emekli Albay Levent Göktaş'ın avukatı yine emekli bir asker olan Serdar Öztürk, 7 Haziran 2009'da tutuklandı. Öztürk'ün bürosunda yapılan aramalarda bulunan belgelerden biri de Genelkurmay tarafından nisan ayında, yani yaklaşık 1,5 ay önce hazırlandığı belirlenen 4 sayfalık yeni 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'ydı. Taraf'ın dün yayınladığı belge, Genelkurmay adına yapılan planlamaların yürütüldüğü birim olarak bilinen Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde yazılmıştı. Hazırlayan isim ise Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek olarak görülüyor. Dursun Çiçek, daha önce yine Taraf'ın yayınladığı 'Koç da andıçlandı' başlıklı haberle gündeme gelmişti. Çiçek tarafından hazırlanan andıç belgesinde bütün sivil toplum örgütleri fişlenmişti. Serdar Öztürk'ün bürosunda bulunan ve tutanaklara geçirilen belgenin Ergenekon kapsamında hazırlıkları süren 3. iddianamede de yer alması bekleniyor.

Planın 'AK Parti hükümeti' ve 'Gülen cemaatine' yönelik hazırlandığı anlaşılıyor. Hükümet 'şeriatı getirmek istemekle' suçlanıyor. Belgeye göre, AK Parti'nın 'dinî esasları temel alan bir rejim getirmek için' çabaladığına dair somut bir gelişme yok. Ancak ordunun içinden birileri hükümetin niyetinin bu olduğunu düşünerek harekete geçiyor ve tıpkı 28 Şubat'taki gibi bir andıç hazırlıyor. Belgede, kamuoyuna Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan askerlerin 'masum' olduğunun empoze edilmesi gerektiği anlatılıyor. Buna göre, Ordu mensupları irticayla mücadele ettikleri için tutuklanıyor. Ergenekon soruşturmasından duyulan rahatsızlık açık bir şekilde dile getiriliyor. 'Ergenekon davasının gündemi değiştiriliyor havası oluşmadan' eylemler yapılması isteniyor.

DOST UNSURLAR: MEDYA

Planda 'Dost Unsurlar'a da yer veriliyor. Medya bu noktada önemli bir işlevi yerine getiriyor.

- Basın ve yayın organları kanalıyla irticaî grupların iç yüzünü gösteren propaganda çalışmaları planlı bir şekilde yürütülmekte.

- TSK personeli ve ailelerine yönelik bilgilendirme faaliyetleri icra edilmekte. TSK içerisine sızdırıldığı değerlendirilen personel ve aileleri ile bunların irtibatta olabilecekleri kişiler takip ve kontrol altına alınmakta.

'VAZİFE' ÇIKARDIK, İCRA'YA GEÇELİM

İrticai tehlikelerin anlatıldığı ve alınması gereken önlemlerin sıralandığı planda, bunlardan 'vazife' çıkarılması gerektiği belirtiliyor. Planda bu görev şöyle tanımlanıyor: "İrticaî oluşumların iç yüzünü göstererek bu konudaki tereddütlere son vermek ve söz konusu örgütlere olan kamuoyu desteğini ortadan kaldırmak. Ergenekon kapsamında yapılan yıpratıcı kampanyaların etkisini azaltmak, TSK'ya yönelik olarak yapılan olumsuz propagandalara son vermektir."

Ardından planın 'icra' bölümü geliyor ve şu ifadeler kullanılıyor: "Laik ve demokratik düzeni yıkarak, şeriata dayalı bir İslam devleti kurma hayalinde bulunan AK Parti hükümeti ve ona destek veren çeşitli gruplar ile Fethullah Gülen grubu başta olmak üzere radikal dinî oluşumlar hakkındaki gerçekleri gün yüzüne çıkarmak, kamuoyunun desteğini kırmak ve faaliyetlerine son vermek üzere bilgi destek faaliyetleri icra edilecektir."

GÜLEN, PKK İLE İRTİBATLI GÖSTERİLECEK

Yeni andıçta ikinci hedef olarak 'Fethullah Gülen' belirlenmiş. Gülen ve sevenleriyle ilgili geliştirilen stratejiler 'bu kadar da olmaz' dedirten cinsten. Hükümet ve Gülen'e karşı hazırlanan yeni andıç müthiş komploları içeriyor. Kurmay Albay'ın hazırladığı planda şöyle deniliyor:

- PKK terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Irak'ın kuzeyinde bulunan FG'cilere ait okul, dershane ve yurtlara eylem yapmıyor olmasının iki örgüt arasında bağ olduğu ve anlaştıklarının açık bir göstergesi olduğu yönünde haberler yaptırılacaktır. İstanbul ZAMAN

Skandal belgeye

TSK'dan soruşturma

FTürkiye'yi derinden sarsan belge, Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak'ın da gündemindeydi. Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı. Gürak, "Bugün bir gazetede Genelkurmay Başkanlığı Harekat Daire Başkanlığı'nın hazırladığı iddia edilen bir planla ilgili olarak haber ve yorumlara yer verildiği görülmüştür. Konunun tüm yönleriyle incelenmesi maksadıyla Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı'na derhal bir soruşturma emri verilmiştir." ifadelerini kullandı. "Böyle bir belgenin varlığı mı soruşturulacak, yoksa nasıl sızdığı konusu mu?" sorusu üzerine Gürak, "Size onunla ilgili açıklamamın o bölümünü tekrar okuyorum." diyerek, 'konunun tüm yönleriyle incelenmesi maksadıyla' soruşturma emri verildiğini söylemekle yetindi.

Metin Gürak'a Poyrazköy'de bulunan ve bir bölümü TSK'ya ait olduğu ortaya çıkan silahlar da soruldu. Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından 29 Nisan'da yapılan İletişim Toplantısı'nda silah ve mühimmatın ne anlama geldiği ve bulunan silah ve mühimmatın durumu hakkında detaylı olarak bilgi verildiğini söyledi. Buna rağmen bazı basın yayın organlarında sanki bu açıklama hiç yapılmamış gibi haber ve yorumlara rastlandığını anlattı. İlker Başbuğ, söz konusu cephane ve silahların TSK envanterinde olmadığını söylemişti. MKE ise geçtiğimiz hafta hazırladığı raporda silahların bir bölümü ile mühimmatın TSK'ya ait olduğunu ortaya koymuştu.

'Işık evler'de silah bulunması sağlanacak

Eylem planında öyle bir madde var ki, okuyanların tüylerini ürpertiyor. Zira, planda, 'ışık evler' olarak isimlendirilen evlere yapılacak baskınlarda 'silah bulunmasının sağlanması' isteniyor. Plana göre daha sonra askerî savcılık tarafından dava açılacak. Fethullah Gülen'in ismi soruşturmaya bir şekilde dahil edilerek askerî mahkemede yargılanmasının önü açılacak. Yeni stratejinin satır başları şöyle:

'Fethullah Gülen (FG)'ciler gemi azıya aldılar, doğrudan TSK'ya saldırıyorlar' teması işlenecek. Bu kapsamda muhafazakâr vatandaşları bile 'Pes doğrusu biz de elhamdülillah Müslüman'ız, ama FG'ciler resmen TSK'ya saldırmak için provokasyon yapıyorlar' dedirtecek çalışmalar yapılacaktır.

Askerî suç kapsamında yapılacak 'ışık evler'i baskınlarında, silahlı terör örgütü oluşturmak doğrultusunda; silah, mühimmat, plan vb. materyal bulunması sağlanarak, FG grubu 'Silahlı Terör Örgütü' 'Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü', (FSTÖ) kapsamına aldırılacak ve soruşturmalar askerî yargı kapsamında yürütülecektir.

Sakıncalı/şüpheli kategorisindeki irticacı subay ve astsubayların irticaî propaganda yaptıklarına dair ihbar çalışmaları yapılacak, müteakiben bu kişilerin ahlakî yönden olumsuzlukları ile ilgili haberler yaptırılacaktır.

KORKUTUCU PROPAGANDA GELİŞTİRİLECEK

İrticacı TSK personeline yapılan operasyon kapsamında tespit edilememiş diğer irticaî TSK personeline yönelik korkutucu propaganda geliştirilerek, bu kişilerin hata yaparak tespit edilmeleri veya kendiliğinden çözülmeleri sağlanacaktır.

Ilımlı İslam konusu özellikle vurgulanacak, FG'cilerin ABD güdümünde hareket ettikleri ve İslam'ın orijinalini bozmak istedikleri hususu yoğun olarak dile getirilecektir.

Eylemler Ergenekon davasının gündemi değiştiriliyor havası oluşmadan planlanacak, dinci medyanın bu konuyu işlemesine imkân tanınmayacaktır.

Aleviler provoke edilecek

Eylem planında Alevi vatandaşların provoke edilmesi için de planlar yapıldığı anlaşılıyor.

Çeşitli bilgi ve belgelerle ilgili ortaya yem atılarak yakalanan personel hangi gruba ait olursa olsun FG'ci oldukları şeklinde ifade vermeleri sağlanacak ve bahse konu personelin ahlakî açıdan olumsuzlukları ile ilgili haberler yaptırılacaktır.

Yukarıda açıklanan şekildeki personelin, sıradan dahi olsa arkadaş çevresindeki en olumsuz kişi onların en yakın arkadaşı gibi gösterilerek, FG'cilerin iç yüzüymüş gibi düşünülmesi sağlanacaktır.

İhbara dayalı ev baskınları yaptırılarak, buralarda silah ve mühimmatın yanı sıra FG'ciler ile irtibat kurulması istenen oluşumlara (Yahudilik, CIA, MOSSAD, Moon Tarikatı, Humeyni vb.) ait objelerin aynı ortamda bulunması sağlanacaktır.

Ev baskınları kapsamında Alevi düşmanlığını körükleyici bilgi ve belgelerin bu evlerde bulunması sağlanacaktır.

İzleyici veya dinleyici kitlesi fazla olan radyo, televizyon programlarına farklı bir kimlikle, canlı yayın esnasında, telefonla bağlanılarak; FG'ci maskesi altında konuşmalar yapılarak tahrik olmuş bir FG'ci gibi, "Evet kardeşim, bizimle uğraşan herkes Ergenekoncudur. Onlarla uğraşmak bizim boynumuzun borcudur. Bizimle uğraşmaya kimsenin gücü yetmez" şeklinde açıklamalar yapması sağlanacaktır.

Milliyetçi partilerin tabanı genişletilecek

Planda siyasi partilerle ilgili staratejiler de unutulmamış. Özellikle 'milliyetçi' partilere yönelik eylem planları hazırlanmış. Şöyle deniliyor:

- Ermenistan ve Yunanistan ile ilgili kamuoyunda tepki uyandıracak haberler sürekli gündemde tutularak milliyetçi partilerin tabanının genişletilmesi sağlanacaktır.

Planın 'Durum' başlıklı bölümünde Ergenekon Soruşturması açık bir dille eleştiriliyor. 'İrticacı' grupların TSK'yı yıprattığı anlatılıyor: "İrticai gruplar tarafından TSK başta olmak üzere devletin resmî kurumlarını yıpratmak üzere yoğun faaliyetler yürütülmekte, Ergenekon adı altında TSK'ya büyük emekleri geçmiş, emekli ve muvazzaf askerî personele yersiz ithamlarda bulunularak lekelenmeye çalışılmaktadır."

DÜŞMAN UNSURLARA KARŞI ÖNLEMLER

Planı hazırlayanlar, 'Düşman Unsurları' ve bunlara karşı alınması gereken önlemleri de tek tek sıralamış. Burada da TSK'nın yıpratılmak istendiği ileri sürülüyor. Gerekçeleri ise şöyle:

Atatürk İlke ve İnkılaplarını ortadan kaldırarak, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini yıkmak ve yerine dinî esaslara dayalı bir rejim kurma hedeflerini engelleyecek tek kurum olarak TSK'yı görmekte.

Elde ettikleri TSK'yı yıpratıcı bilgi ve belgeleri kendilerine müzahir medya organları kanalıyla yayınlamakta.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği birlik ve beraberlik mitinglerini Ergenekon tarafından maksatlı olarak planlanmış gibi göstermekte. TSK'nın Ergenekon çatısı altında, başta PKK terör örgütü olmak üzere çeşitli terör örgütleriyle işbirliği yaptığını iddia etmekte.

Üst düzey komutanlar hakkında Yahudi, Ermeni, Sabetaycı vb. oldukları şeklinde asılsız haberler yapılmakta. Kamuoyunu meşgul etmek ve bilgi kirliliği yaratmak üzere TSK personeline ait olduklarını iddia ettikleri ses ve görüntü kayıtlarını yayınlamaktadırlar.

MEB, kara propaganda ile yıpratılacak

Planı hazırlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı'yla ilgili yeni stratejiler de geliştirmiş. Şöyle deniliyor:

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öğrencilerine ait ibadet, görüntü ve haberlerinin medyada yoğun olarak yer alması sağlanarak, Milli Eğitim Bakanı kamuoyu nezdinde yıpratılacaktır.

AKP mensuplarının, ülkemizde ekonomik krizin etkisinin ciddi olarak hissedildiği bir dönemde, lüks yaşamlarından taviz vermedikleri yönünde haberler yaptırılarak, bu durumun hem 'İslam anlayışıyla çeliştiği' hem de uygulamaya çalıştıkları 'halk adamı' yaklaşımlarının gerçeği yansıtmadığı konusunda kamuoyu bilgilendirilecektir.

AKP mensubu kilit haberleşmecilere kamuoyuna çelişkili açıklamalar yaptırılarak, AKP içerisinde ciddi anlamda anlaşmazlık ve bölünmeler yaşanıyormuş şeklinde algılanması sağlanacaktır.

TEK TÜRKİYE VE KURTLAR VADİSİ KARALANACAK

Vatandaşlar tarafından yoğun olarak izlenen ve gündemdeki olaylar hakkında kamuoyunu yanlış yönlendiren, Kurtlar Vadisi, Kollama ve Tek Türkiye benzeri diziler hakkında olumsuz haberler yaptırılarak söz konusu dizilerin güvenilirliğinin yitirilmesi sağlanacaktır.

Evrenesoğlu ve Öngüt hazır bekliyorlar!

'Medya Faaliyetleri' bölümünde ise Ergenekon operasyonuna atıf yapılarak, TSK mensuplarının 'masum' olduğu yönünde haberler yaptırılması isteniyor. Bu noktada İskender Evrenesoğlu ve Ömer Öngüt isimleri devreye giriyor. Şöyle deniliyor:

- İskender Evrenesoğlu, Ömer Öngüt gibi hazırda beklettiğimiz elemanlara medyatik eylemler ve söylemler yaptırılacak ve bu kişiler FG'ciler başta olmak üzere diğer irticai gruplarla özdeşleştirilerek, kamuoyunun tüm bu gruplar arasında benzerlik kurması sağlanacaktır. Yakalanan TSK personelinin bizim belirlediğimiz temalar doğrultusunda beyanda bulunmaları ve bu açıklamaların basında geniş yer bulması sağlanacaktır.

ERGENEKON'DAN TUTUKLANAN SUBAYLARA DESTEK

Ergenekon kapsamında tutuklanan TSK personelinin masum olduğu, irticayla etkin şekilde mücadele ettikleri için üzerlerine iftira atıldığı şeklinde haberler yaptırılacaktır.

Nurettin Veren gibi isimlerin TV programlarında FG grubu hakkında istediğimiz temalar doğrultusunda açıklamalar yapmaları sağlanacaktır.

Kurdoğlu cemaati vb. diğer cemaatlere mensup TSK personelinin TSK ile ilişkileri kesilirken FG grubuna mensup oldukları için atıldıkları şeklinde haberler yaptırılarak, kamuoyunda FG grubunun büyük yara aldığının düşünülmesi sağlanacaktır.

Geniş yankı bulan ses kayıtları, bilgi kirliliği yaratmak üzere irticacılar tarafından yayınlanmış gibi gösterilecek.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*