Milletimiz adına dilencilik yapıyoruz

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "Eğitimde devletin yetişemediği yere hayırseverin eli uzanıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde devletin yetişemediği yere bu ülkenin gönlü zengin hayırseverinin elinin uzandığını belirterek, "Milletimiz adına dilencilik yapıyoruz. Medya bu sözü aldı. Kendince dalgasını geçti. Olsun. Biz işimize bakıyoruz" dedi.

Bir dizi açılış gerçekleştirmek üzere geldiği Bursa'da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan 6 bin 500 öğrencinin eğitim göreceği Eğitim Vadisi'nin açılışı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik birlikte gerçekleştirdi.

Açılış öncesinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez'den vakıf üniversitesini kurma sözünü alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Eğitim Vadisi'ne övgüler yağdırdı. Başbakan Erdoğan, "2 yıl içinde açılışını yapabiliriz diye düşündüğümüz o gün, sözünü Celal Bey'den sözünü almıştık. Tesis 20 ayda bitti. Burayı Bursamız'a ve eğitim camiamıza kazandırdılar. BTSO bu olumlu yaklaşımını eğitim öğretim alanında bir çok ilçede de gördük, görüyoruz. Ülkemize aydınlık bir gelecek hazırlıyoruz. Son 4 yıl içinde ülkemize 85 bin derslik açıldı fakat, bu kampüs örnek bir kampüs oldu. Gerek proje, gerek çevre düzenlemesi açısından Bursamız fevkalade bir tesise sahip oldu. Milli Eğitim Bakanımız İnegöl'deki yatırımı da az önce ifade ettiler. Büyükşehirlerimizde bu proje dalga dalga yayılıyor. İstiyoruz ki yeni nesil geleceğe farklı özgüvenle baksın. Artık bizim eksik yok diyebileceğimiz eğitim öğretim yuvalarımız var. Sağlıklı, ilgili, ufku açık, yeni kuşaklar yetişecektir. Sağlam bir temel, bilgi toplumu adına bu yatırımlara ihtiyacımız var" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut bakanlıklar içinde Türkiye'de ilk defa kendi dönemlerinde en yüksek bütçeyi aldığına dikkati çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu eğitim öğretime verdiğimiz önemi ortaya koymaktadır. Bütün bakanlıklar bir yana Mili Eğitim Bakanlığı bir yana. Yine mevcut kadroların yarısını yine bizim dönemimizde Milli Eğitim'e ayırdık. İstiyoruz ki dersi boş geçen hiçbir okul kalmasın. Okullarımızda 30'u aşan öğrencinin bulunduğu sınıf kalmasın. Bu proje yarın, Yozgat'ta Tunceli'de de olmalıdır. Çocuklarımıza en iyi hizmeti vermenin gayreti içindeyiz. Bursalılar neyi görüyor, neyi yaşıyorsa Hakkari'deki de bunu görecek yaşayacak. Gerçekten bunlar oluyor mu, eğer gezerseniz siz de görürsünüz. Yeni yeni okullarla eğitim öğretim dönemimize farklı bir heyecanla giriyoruz. Siirt'te yeni 7 okulu birden açtık. Biz bir taraftan milli bütçeler yapıyoruz, öbür taraftan hayırseverlerimiz katkılarını yapıyorlar. Şimdi güveniyorlar. Biz gelirken yüzde 5 güveniyorlardı. Bizim gelmemizle birlikte yüzde 100'e çıktı. Devletin elinde bu vadinin bitmesi; 5 yıl, 10 yıl sürerdi. Ama hayırsever bu işi yaptığı zaman özenle dikkatle yapıyor. 1 sene, 1 buçuk senede yapıyor. Bizim görevimiz üzümü yemek. Hep beraber milletçe bu üzümü yiyelim. Son 4 yılın neticesi 85 bin derslik. Devletin yetişemediği yere bu ülkenin gönlü zengin hayırseverinin eli uzanıyor. Sayın Başbakanım bize arsa gösterelim yapalım diyorlar. Sağolsun, yapıyorlar" diye konuştu.

Millet adına dilencilik yaptıklarını da vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Biz bunu milletimiz adına yapıyoruz. Görsel medya bu sözümüzü almış, kendince dalgasını geçiyor. Milletimizi sahili selamete ulaştırmak, Türkiye'yi aydınlık yarınlarına yaklaştırmak için buna mecburuz. Dünyada yeni gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'nin bu yarışta gerilerde kalmasına müsaade edemeyiz. Milletimizle dayanışma halinde el ele omuz omuza vereceğiz. Bu ülkemiz bu değişimi, gelişimi dönüşümü yaşayacak. Dünyadaki geçmişte olduğu gibi yerini alacak. Muasır medeniyetler seviyesine çıkacaktır. Bir günü bir güne eşit olan zarardadır. Biz bunu aşmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptırdığı Eğitim Kampüs'ünün Türkiye'ye örnek teşkil eden bir ilk niteliği taşıdığını belirterek, "Bursa'dan eğitime 110 trilyona (110 milyon YTL) yakın bir kaynak temin edilmiştir. Ticaret ve Sanayi Odası, Türk milli eğitimine 190 derslik yaparak 11 bin yavrumuza eğitim imkanı sağlayarak ilklere imza atmıştır. BTSO bütün Türkiye'ye örnek olacak performans sergiliyor. Bursa'da Mustafa Dörtçelik tarafından yaptırılan eğitim kampüsü, varisleri tarafından bitirildi. İnegöl'de 200 dönüm arazi üzerinde muhteşem bir kampüs yükseliyor. Hayırseverimiz yaklaşık 25 milyon dolar harcayarak muhteşem bir kampüs inşa ediyor. Bursa 3 büyük eğitim kampüsü ile Türk eğitiminde başı çekiyor."

TÜRKİYE'DE BİR İLK

ıÜüTürkiye genelinde bir ilk olan BTSO Eğitim ve Spor Vadisi, Bursa için önemli bir proje olmasının yanı sıra, eğitim adına da önemli bir proje olarak kabul ediliyor. Eğitime yüzde 100 destek kapsamında BTSO tarafından yaptırılan tesis, Atıcılar Mahallesi'nde Bursa Valiliği tarafından inşa ettirilen "Sevgi Köyü" ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün spor kompleksiyle entegre biçimde inşa edildi. Bursa'nın en büyük eğitim yatırımı özelliğini taşıyan BTSO Eğitim ve Spor Vadisi'nin özel mimari projesiyle de farklılık gösterdiği belirtiliyor.

Sosyal tesisleri, spor ve eğitim alanlarıyla örnek bir tesis hüviyetinde olan Eğitim Vadisi, 130 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edildi ve inşaat alanı 28 bin metrekareden oluşuyor. 6 bin 500 öğrencinin eğitim göreceği ve toplam 12 ayrı tesisin bulunduğu vadi, 2 yılda tamamlandı. Vadi, çevre düzenlenmesiyle birlikte yaklaşık 10 trilyon liraya (10 milyon YTL) mal oldu.

Vadide 12 derslikli spor lisesi, 12 derslikli sosyal bilimler lisesi, 24 derslikli genel lise, 12 derslikli endüstri meslek lisesi, 24 derslikli ilköğretim okulu, 100 öğrenci kapasiteli ana okulu, 500 öğrenci kapasiteli otistik çocuklar eğitim merkezi, 400 öğrenci kapasiteli üstün zekalı çocuklar bilim sanat merkezi, 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu, 200 kapasiteli erkek öğrenci yurdu, bir kapalı spor salonu ve bir de 400 kişilik çok amaçlı salon bulunuyor.

Eğitim ve Spor Vadisi aynı zamanda zorunlu eğitimin 11 yıla çıkarılması halinde, temel eğitimin tek komplekste tamamlanabileceği tek ve en büyük proje olma özelliğini taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious