Milletimiz çocuklarımız için yas tutuyor

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini geziye götüren otobüsün kamyonla çarpışması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybedenler için, tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tören, eğitim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, törende yaptığı konuşmaya, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “35 Yaş” adlı şiirinin son dizelerini okuyarak başladı.

“Neylersin ölüm herkesin başında/ Uyudun, uyanamadın olacak/ Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?/ Bir namazlık saltanatın olacak/ Taht misali o musalla taşında” dizeleriyle Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölümü anlattığını ifade eden Bakan Şahin, şunları kaydetti:

“Milletçe acımız çok büyük. Tüm milletimiz, dün meydana gelen kaza sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız, kardeşlerimiz için adeta yas tutuyor. Hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize hükümet adına rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ebedi yolculuğuna uğurlayacağımız kardeşlerimizin mekanı cennet olsun.

Kelimelerin kafi gelmediği anlar vardır, şu an onlardan birini yaşıyoruz. Daha fazla söz söylemeye gerek yok. Bu vatan, bu topraklar, bu bayrak, bağımsızlık için şehit olan evlatlarımız başta olmak üzere, şehit olan bu kardeşlerimizin ruhları şad olsun, hepimizin başı sağ olsun.”

İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da kazayla ilgili bilgi vererek, kazada hayatını kaybedenlerin isimlerini okudu.

Kazada ölenlerin aileleri ve yakınları ile Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, askeri erkan ve vatandaşların katıldığı törende, cenaze namazını İzmir Müftü Vekili İlyas Öztürk kıldırdı.

Öztürk, cenazelerin çok olması nedeniyle toplu namaz kılınabileceğini söyledi.

Kadınlar, erkekler ve çocuklar için ayrı ayrı 3 cenaze namazını3 imamla birlikte kıldıran Öztürk, cenazelerin alkışla değil, duayla uğurlanmasını istedi.

Kadınlar da saf tuttu ve namaz kıldı.

NOTLAR

İzmir’in en büyük meydanı olan ve eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın cenaze töreninin ardından ikinci kez cenaze törenine tanık olan Konak Meydanı’ndan canlı yayın yapıldı. Gazetecilerin rahat çalışması için, üzeri açık bir otobüs platform olarak kullanıldı.

Ölenlerin yakınları, Türk bayrakları örtülen ve çiçeklerle süslenen tabutların başında gözyaşı dökerek bekledi.

Okulun flamaları ve Türk bayraklarının bulunduğu alanda, çok sayıda ambulans ve ölenlerin yakınlarını mezarlığa götürmek için otobüsler hazır bekletildi.

Alanda, siyasi parti liderlerinin, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin çelenklerinin bulunduğu görüldü.

Bu arada, namaz öncesinde, kıble yönündeki kalabalık, Vali Kıraç’ın uyarısı üzerine dağıtıldı.

Namazın kılınmasının ardından cenazeler, tekbirlerle cenaze arabalarına konuldu ve defnedilmek üzere çeşitli mezarlıklara götürüldü.

Törende sinir krizi geçirenlere ve bayılanlara, sağlık ekipleri müdahale etti.

Kazada ölenlerden İbrahim Yalçınkaya’nın cenazesinin Foça’ya, Naz Tömek, Yeşim Aygün, Serpil Öznur ve Ergül Aygün’ün cenazelerinin ise Buca’ya götürülerek namazlarının kılındığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious