Milletin paraları böyle heba oluyor

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Samsun'daki TEKEL İşletmesi'nin üreticiden alıp depolara koyduğu ve şu anda kullanılamaz haldeki 200 bin balya tütün toprağa gömülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu kapsamda 19 Mayıs Belediyesi'ne başvuran TEKEL yetkililerinin, söz konusu tütünlerin tonu 20 YTL karşılığında gömülmesi teklifinin kabul edilmesi üzerine, binlerce balya tütün ilçede uygun yerlere gömülmeye başlandı. Olaya tepki gösteren sivil toplum kuruluşlarından Bafra Sivil İnisiyatif 2020 Vizyonu Temsilcisi Hamit Genç, kiraladıkları bir dozerle gömülmüş bir kısım tütünü bulunduğu yerden çıkarırken, olayın geçmişte yaşanan yanlış politikaların sonucu olduğunu söyledi.

5 milyar dolar

Son 10 yıl içinde TEKEL'in yaklaşık 5 milyar dolar tutarında ekonomik olmayan tütün satın aldığını savunan Genç, bunun ülkenin kaynaklarının israf edilmesinin göstergesi olduğunu söyledi. Üretim planı olmadığı için ve siyasi nedenlerle TEKEL'in yıllardır benzer alım yaparak bu tütünleri daha sonra yaktığını belirten Genç, şunları kaydetti: 'Daha önce yakıyorlardı şimdi ise tepkilerden çekindikleri için gömüyorlar. Gömü için açılan bu çukurlar aslında sistemin toplu mezarlarıdır.' 19 Mayıs Belediye Başkanı Yılmaz Erel de TEKEL'den gelen teklifi değerlendirdiklerini ve gömü işini üstelendiklerini söyledi. TEKEL yetkililerinin kendilerine gömülecek 200 bin balya dolayında tütün olduğunu söylediği belirten Erel, 'Biz de yapılan teklifi kabul ederek tütünleri gömmeye başladık' dedi. Erel, tütünlerin yaklaşık 2 metre derinliğe açılan çukurlara gömüldüğünü ifade ederek daha sonra bunların yeniden değerlendirileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious