Milletten korkuyorlar

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu: Milletten korkuyorlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanı seçimi konusunda, “Bu ülkede demokrasi olsaydı eğer, bu sandık milletin önüne gelirdi. Cumhur, kendi başkanını seçerdi, ama yok, milletten korkuyorlar” dedi.

Erkan Mumcu, partisinin Şanlıurfa İl Başkanlığı'nın Atatürk Spor Salonu'nda yapılan 9. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada hükümeti, icraatları, tarım politikası ve cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda eleştirdi. AKP'nin büyük bir çoğunlukla iktidara geldiğini ve herkesin Türkiye'de reformlar olacağına inandığını belirten Mumcu, ama aradan geçen sürede “3 parçalı koalisyon hükümetlerinden bile aciz bir hükümet” oluştuğunu öne sürdü. “Ne yaptılar, Türkiye'de yasakları kaldıran, insanlara özgürlük getiren bir şey mi yaptılar?” diyen Mumcu, “kaldırılan tek yasağın (Başbakan) Tayyip Erdoğan'ın siyaset yasağı” olduğunu ifade etti. AKP iktidarının vatandaşa hiçbir şey vermediğini iddia eden Mumcu, şöyle devam etti:

“Şimdi bütün kavga Cumhurbaşkanı olacak mı, olmayacak mı? Allah aşkına bir söyleyin de millet şu sıkıntıdan bir an önce kurtulsun. Ne ayıp bir şey. Koskoca bir millet nefesini tutmuş, bir adamın ağzından çıkacak iki kelimeyi bekliyor. 'Ben, adayım veya şu aday.' Bu nasıl demokrasi? Padişahlıkta bile böyle bir şey yok. Keşke bu ülkede demokrasi olsaydı. Bu ülkede demokrasi olsaydı eğer, bu sandık milletin önüne gelirdi. Cumhur kendi başkanını seçerdi, ama yok. Milletten korkuyorlar. Hadi bir fırsat var, fırsatı ganimete dönüştürmek istiyorlar. Olmaz. Fırsatı ganimete dönüştürdükçe olmaz. Milletin iktidara verdiği güç emanettir. Ona emanet diye sarılmak lazım.”

ÇİFTÇİNİN DURUMU

Erkan Mumcu, AK Parti hükümeti döneminde çiftçinin halinden memnun olmadığını ileri sürdü. “Hiç bir iktidar dönemi bu iktidar dönemi kadar çiftçiyi ezmemiştir, çiftçiyi perişan etmemiştir” diyen Mumcu, mazotta indirim yapılacağı ve çiftçinin alın terinin korunarak, alternatif piyasalar oluşturulacağına dair beklentilerin karşılanmadığını öne sürdü. AKP iktidara geldiğinde pamuğun kilosunun 1 YTL 10 YKr civarında olduğunu, ancak şu anda pamuğun kilosunun 60 YKr'den satıldığını ifade eden Mumcu, “Yani 4 senede, pamuğun fiyatı yarı yarıya düşmüş” dedi. Türkiye'de vergi gelirlerinde her 100 liradan, 75 lirasının sade vatandaşın cebinden çıktığını savunan Mumcu, vergi gelirlerinin rantiyenin cebine gittiğini iddia etti. Her yıl 1 milyon insanın köyünden, tarlasından kaçtığını öne süren Mumcu, şunları söyledi:

“Bunlar göçmüyor, kaçıyor. Çünkü açlıkla, yoksullukla karşı karşıya kalmış, çaresi yok. Çaresizce, umutsuzca şehre kaçıyor. Kaçışa engel olan var mı? Yok. Çünkü Türkiye sanayiyle büyümüyor. Çünkü Türkiye üretimle büyümüyor. Çünkü Türkiye ucuz döviz cennetine dönüştürülmüş, ithalatla büyüyor. Çünkü Türkiye borçlanarak büyüyor. Aş yok, umut yok. Umutsuzca suça savruluyor insanlar.”

Mumcu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'de son 4 yıl içinde hırsızlık, kapkaç, fuhuş, cinayet, gasp, 3 kattan fazla artmış. Fuhuştaki artış özür dileyerek söylüyorum rekor düzeyde. İnsanlar açlık karşısında canlarını satmaya başlamışlar. İnsanın bu kadar insanlık onurundan uzaklaştırılmasına sebep olan düzene adalet denilir mi? Buna adalet diyemeyiz. Burada adalet yok, burada zulüm var, burada sömürü var."

Devletin son 5 yıl içerisinde 184 milyar dolar faiz ödediğini ifade eden Mumcu, 184 milyar dolarla 8 tane GAP yapılabileceğini ve projenin eksik kısımlarının tamamlanabileceğini kaydetti.

“HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI”

Mumcu, iktidara gelmeleri halinde “millet katılımlı iradeyle”, Türkiye'yi baştan aşağı değiştireceklerini söyledi. Herkesin hukuk güvencesine, eşit hak ve fırsatlara sahip olacağını aktaran Mumcu, hiç kimsenin kökeninden, inancından ve cinsiyetinden ötürü ayrımcılığa maruz kalmaması için çaba sarf edeceklerini ifade etti. İktidara gelmeleri durumunda, Anayasa'ya bir madde ekleyeceklerini belirten Mumcu, “Ayrımcılığı suç sayacağız. Ayrımcılık yapanı da hapisle cezalandıracağız. Kimse kimseye ayrımcılık yapamayacak. Bu ülkede adalet ve demokrasi olacak. Bu ülkede her bir ailenin bir avukatı, bir mali müşaviri olacak” diye konuştu. Mumcu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hukuki Himaye Sigortasını getireceğiz. Vatandaş kendi hukukçusunu ve mali müşavirini seçecek. Ne için seçecek? Vatandaş devlet kapısında ayrımcılığa, 'bugün git yarın gel' anlayışına maruz kalmasın diye. Vatandaş örselenmesin, hukuk vatandaşı korusun diye. Türkiye adil bir devlet olsun diye. Bizim siyasetimiz, hizmet siyaseti.”

Mumcu, daha sonra kara yoluyla Diyarbakır'a gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious