Milletvekili maaşında son karar

Milletvekili maaşında son karar.30064
  • Giriş : 11.07.2008 / 15:37:00

Danıştay 11. Dairesi, avukat Sedat Vural’ın 22 temmuz milletvekili genel seçimleri öncesi, milletvekillerinin 3 aylık maaşlarını almalarının önlenmesine ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daire, ‘vergi mükellefi vatandaş’ statüsüyle dava açan Vural’ın dava açamayacağını belirterek, “Her ne kadar, davacı tarafından işlemle olan menfaat bağının vergi ödeme yoluyla kamu harcamalarına katılma mükellefiyetine dayandırıldığı görülmekte ise de, her Türk vatandaşı bakımından yasalarla zorunlu kılınan vergi verme sorumluluğunun bir görev niteliğinde olması nedeniyle, bu durum subjektif bir hakkın ihlali anlamında menfaat bağıyla ilişkilendirilmesine hukuken olanak bulunmamaktadır” görüşünü dile getirdi.

KARAR KESİNLEŞTİ

Avukat Sedat Vural, 22 Temmuz seçimleri öncesi milletvekillerinin aldıkları 3 aylık maaşları için idare mahkemesine iptal davası açmıştı. Ankara 16'ncı İdare Mahkemesi, iptal davalarının amacının menfaat ihlali olduğunu ve salt vatandaşlık sıfatıyla bu yönde bir davanın açılamayacağına karar vermişti. Avukat Vural, İdare mahkemesi’nin verdiği bu kararı temyiz etmişti. Danıştay 11. Dairesi de verilen karara ilişkin itirazı reddetmişti. Vural, bunun üzerine karar düzetme başvurusunda bulunmuştu. Bu talebin de reddedilmesinin ardından karar kesinleşmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*