Milletvekilleri: "Mayınlar hemen temizlenmeli"

  • Giriş : 12.11.2007 / 13:40:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 15:13:05

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Güneydoğu Anadolu’daki mayınların bir an önce temizlenerek, hasarlarını giderecek yönde tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Güneydoğu Anadolu’daki mayınların bir an önce temizlenerek, hasarlarını giderecek yönde tedbir alınması gerektiğini söyledi. DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da mayın döşeli alanların haritalarının açıklanması gerektiğini belirtti.
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt; DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten ve mayından sakat kalan Diyarbakırlı Nesim Öner ile "Mayınsız Bir Türkiye İçin" kampanyasına destek amacıyla Parlamentoda basın toplantısı düzenledi.
Kurt, Türkiye’nin, 2004’te taraf olduğu Mayın Yasaklama Anlaşması gereği, 2008’e kadar eğitimde kullanılanlar hariç stoklardaki mayınlarını imha etmesi, 2014’e kadar da topraklarda döşeli mayınların temizlenmesini taahhüt ettiğini söyledi. Kurt, "Topraklarımızı mayınlardan temizleyelim ama hasarlarını giderecek yönde de tedbirler almalıyız" dedi.
Komşu ülkelerin, Mayın Yasaklama Anlaşmasına taraf olması için Türkiye’nin çaba gösterdiğini bildiren Kurt, silahlı örgütlerin de bu anlaşmaya taraf olduğunu kaydetti.

"HARİTALAR BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI"


DTP Diyarbakır Milletvekili Birdal, dünyada yılda 1 trilyon 118 milyar doların silahsızlanmaya ayrıldığını söyledi. Mayınların yasaklanmasına ilişkin her türlü çalışmayı desteklediklerini belirten Birdal, "Mayınların temizlenmesine bir an önce yardımcı olunmalıdır.
Mayın döşeli yerlerin haritaları bir an önce açıklanıp, bu tür dramlara son verilmelidir" diye konuştu.
AK Parti Batman Milletvekili Ekmen, mayınlı alanların bir an önce temizlenerek, ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyledi.

"UZAKTAN KUMANDALI BOMBALAR, MAYIN DEĞİL"


Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Öğreten, Uluslararası Mayın Yasaklama Anlaşması kapsamında anti-personel kara mayınları konusunda hazırlanan rapora değindi.
Son bir yılda 4 devletin daha Mayın Yasaklama Anlaşmasına taraf olduğunu, böylece taraf ülkelerin sayısının 155’e ulaştığını kaydeden Öğreten, ABD, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin arasında bulunduğu 40 ülkenin, halen anlaşmaya taraf olmadığını bildirdi.
Anlaşmaya dahil olmayan ABD’nin, 1997’de mayın üretmeyeceğine ilişkin taahhütlerde bulunduğunu bildiren Öğreten, "Anlaşmayı imzalamayan, ancak imzacı gibi davranan ABD, yeni silah üretimi için 1 milyar 66 milyon dolar bütçeden para ayırmak istiyor. Mayın üretmese bile mayın benzeri misket bombaları üretebilirler. Hepimiz gözlerimizi, yeni üretilecek silahlara yönlendirmeliyiz" diye konuştu.
Öğreten, bir soru üzerine, terör örgütü PKK tarafından kullanılan uzaktan kumandalı bombaların mayın kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini savunarak, "Çünkü onlar, belli bir hedefe yönelen saldırıdır" diye konuştu. Öğreten, mayınların 75 yıl ömrü bulunduğunu, şimdi patlayan mayınların 20-30 yıl önce de döşenmiş olabileceğini söyledi.

"BAŞKA ÖĞRENCİLER GİBİ EĞİTİM ALAMIYORUZ"


Mayından sakat kalan Diyarbakırlı Nesim Öner isimli genç de Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 2004’de bulduğu demir parçasına taşla vurduğunu ve patlama sonucu sakat kaldığını anlattı.
Sol eli kopan, sağ elinin bazı parmakları hasar gören ve görme kaybına uğrayan Nesim Öner, sakatlığı nedeniyle okula bir dönem ara verdiğini, şimdi lise eğitimini, görme engelliler okulunda sürdürdüğünü söyledi.
Öner, dersleri diğer öğrenciler gibi takip edememekten şikayet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious