Milletvekillerine erken emeklilik hakkı

Milletvekillerine erken emeklilik hakkı.18582
  • Giriş : 25.07.2008 / 08:49:00

AKP'nin kapatılma ihtimaline karşı milletvekillerine erken emeklilik hakkı tanıyan teklif Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP İstanbul milletvekili İbrahim Yiğit’in, AKP’nin kapatılması ve erken seçime gidilmesi halinde iki yılını doldurmayan vekillere emeklilik hakkı getiren, emekli aylığı alan vekillerin de maaşını yükselten yasa değişikliği önerisine, kendi partisinden büyük destek geldi. CHP ise kapatma davası öncesinde böyle bir düzenlemenin etik olmadığı görüşünü savundu. Vekilerin görüşleri şöyle:

# AKP Diyarbakır Milletvekili Abdullah Kurt: “Kendi adına destekliyor havası oluşmasından rahatsız olacağım için keşke içinde ben olmasam da öyle desteklesem. Vekil olduktan sonra geri döndüğünüz bazı meslek grupları, aynı yerde başlamaya müsaade etmiyor. Birçok arkadaşımızın mağdur olmaması için böyle bir şeye ihtiyaç var.”

# AKP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan: “Kendi hakkını almayan başkasına hak veremez. Sonuçta bu düzenleme çıkarsa bana da faydası olmaz. Çünkü ben zaten emekliyim ve 35 yıllık kamu görevim var.”

# AKP Maraş Milletvekili Cafer Tatlıbal: “İngiltere’de etki altında kalmamaları için hakimlere açık çek veriliyor! Türkiye’de vekil maaşları, ancak günlük masraflarına yetiyor. Artık vekilin birine davette bulunma, ikram yapma şansı kalmadı. Vekiller, atadığı bürokratlara 20 milyar maaş veriyor, kendisi 8 milyar maaş alıyor. Vekiller bu iktidar döneminde lojmanlardan çıktı. THY avantajlarını bıraktı. Yeni düzenleme lazım.”

# CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan: “Kapatma davasının gündemde olduğu bir aşamada vekillerin özlük haklarıyla ilgili bir düzenlemeyi ahlaki bulmayız. Böyle bir düzenleme, Meclis çalışmalarının doğal süreci içinde olmalıydı.”

MEVCUT SİSTEME GÖRE 2 YIL VEKİL OLMASI GEREKİR

Mevcut sisteme göre bir kişinin milletvekilliğinden emekli olup yüksek maaşı alabilmesi için 2 yıl bu görevi yapmış olması gerekiyor. 2 yıl vekillik yapan emeklilik süresi geldiğinde vekil emeklisi sayılıyor. 22 Temmuz seçimlerinde Meclis’e giren 150 kişi emeklilik hakkını kazanmadı. Bir erken seçimin gündeme gelmesi ve seçilememeleri halinde bu kişiler emekli milletvekillerinin haklarından yararlanamayacak. Yiğit’in yasa teklifi ile 2 yıllık bu süre kalkacak. Bir kişi, milletvekili seçildiği andan itibaren otomatik olarak emeklilik hakkı kazanacak. Aynı hak dışarıdan atanan bakanlar için de geçerli olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*