Milletvekillerinin gelirleri azalmış

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, “4 yılda sadece tek bir kesimin reel geliri azalmıştır, o da milletvekilleridir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kütahya'nın Tavşanlı İlçe Belediyesince yaptırılacak atık su arıtma tesisinin temel atma törenine katılmak üzere ilçeye gelen Başbakan Yardımcısı Şener, Tavşanlı Hüsnü Ordu Kültür Sarayı'nda vatandaşlara hitap etti. Şener, Türkiye'nin, kurulduğu günden bu yana ekonomisinin en fazla büyüdüğü, milli gelirinin en fazla arttığı dönemlerden birini yaşadığını ifade etti.

Güven ve istikrar ortamıyla birlikte yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgi göstermeye başladığına işaret eden Şener, 1980-2000 yılları arasında 10 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırım miktarının sadece 2006 yılında 20 milyar dolara ulaştığını vurguladı. Bazı kesimlerden “ekonomideki olumlu rakamların hissedilmediği” yönünde eleştiri geldiğini belirten Şener, şöyle konuştu:

“Tarım desteklerini, sosyal yardımları artırdık. Tarihimizde ilk kez kamu bütçesi fazla verdi. Vatandaşın devletin topladığı para nereye gidiyor diye endişelenmesine gerek yok. Hem devletin gelir gider farkı kapanıyor hem de milletin faydası için harcama yapıyor. Devletten para alan herkesin reel geliri, bizim dönemimizde yüzde 30-480 arasında arttı. 4 yılda sadece tek bir kesimin reel geliri azalmıştır, o da milletvekilleridir.”

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI

Şener, iktidarları döneminde Türkiye'nin içeride ve dışarıda itibarının sürekli arttığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanların bu amaçla dış gezilerde bulunduklarını söyledi. Dış politikanın, sonuçları olgunlaştıktan sonra ortaya çıkan bir süreç olduğuna dikkat çeken Şener, “Türkiye, kısa bir dönem önce komşularıyla ticaret yapamaz durumdaydı. 2002 yılında Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerle birlikte komşularına ihracatı 3 milyar dolar civarında olan Türkiye, 2006 yılında 15 milyar dolarlık ihracat yapmıştır. Komşularımızla artan bu dış ticaret, izlenen dış politikanın ürünüdür” diye konuştu.

“KIBRIS EKONOMİSİ AYAĞA KALKMIŞTIR”

Kıbrıs'la ilgili farklı yorumlar yapıldığını belirten Şener, şunları söyledi:

“Türkiye, bugüne kadar KKTC ile hiç bu kadar verimli ilişki yaşamamıştır. KKTC'nin menfaatleri için ne yapılması gerekiyorsa yapılmıştır. Ambargo yaparlarken bugün uygulanan sağlıklı politikalarla Amerika'dan Asya'ya dünyanın dört tarafından heyetler KKTC'yi var kabul ediyor ve ziyaretlerde bulunuyor. 4 yıl içinde Kıbrıs ekonomisi ayağa kalkmıştır.”

Başbakan Yardımcısı Şener, daha sonra Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır'ı makamında ziyaret etti.
Şener, ziyaretin ardından, tesisin temelinin atılması için planlanan, ancak havanın yağışlı olması nedeniyle Tavşanlı Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious