Milletvekillerinin Meclis performansı

  • Giriş : 12.07.2007 / 14:55:00

"TBMM 22. Dönem 4. Yasama Yılı Milletvekillerini İzleme Raporu" açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri/Derneği (TÜMİKOM), tarafından hazırlanan "TBMM 22. Dönem 4. Yasama Yılı Milletvekillerini İzleme Raporu" açıklandı. TÜMİKOM, TBMM 22. yasama döneminde, 151 milletvekilinin çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla dokunulmazlıklarının kaldırılmasının istendiğini bildirdi. TÜMİKOM Genel Koordinatörü Mustafa Durna, raporun 10 ayda, binlerce resmi belge taranarak, objektif şekilde hazırlandığını belirtti. Milletvekillerinin etkinlikler, devamsızlıklar ve işledikleri iddia edilen suçlar konularında değerlendirildiği rapora göre, partiler açısından milletvekili başına en çok etkinliği Anavatan Partili milletvekilleri gerçekleştirdi. TBMM'deki toplam etkinliklerin yüzde 46'sını Anavatanlı milletvekilleri yaparken, CHP'liler yüzde 42, AK Partililer ise etkinliklerin yüzde 12'sini gerçekleştirdi.
AA-TBMM 22. Yasama Döneminde, genel kurula bin 405 devamsızlık oldu. AK Partili milletvekillerinin 687, CHP'lilerin 610, Anavatanlıların 46, diğerlerinin 62 kez devamsızlığı oldu.

Komisyonlara, komisyon üyesi 284 AK Parti milletvekilinin 460, 123 üyesi bulunan CHP'nin 284, 7 üyesi olan Anavatan Partisinin 24, diğerlerinin ise 11 devamsızlığı bulunuyor.

Öte yandan, 22. dönemin tamamında 151 milletvekili için "Yasama Dokunulmazlıklarının Kaldırılması Hakkında Başkanlık Tezkeresi ve Karma Komisyon Raporu" hazırlandı.

Milletvekillerinin işledikleri iddia edilen suçların başında sahtecilik, dolandırıcılık, yolsuzluk, ihaleye fesat, yalan beyanda bulunma, kaçakçılık ve zimmetine mal geçirme geliyor. Bu suçlar, dokunulmazlıkların kaldırılmasına kaynaklık eden suçların oransal dağılımının yüzde 28'ini oluştururken, yüzde 25'ini siyasi partiler, seçim, toplantı, gösteri, dernekler kanununa muhalefet, yüzde 20'sini görevi kötüye kullanma, yüzde 13'ünü hakaret- tehdit, yüzde 7'sini dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu veya kasten ölüme ve/veya yaralanmaya sebebiyet verme, yüzde 2'sini halkı suç işlemeye tahrik, yüzde 5'ini ise diğer suçlar oluşturuyor.

Suç işlediği iddia edilen milletvekillerinin 90'ı AK Parti, 51'i CHP, 5'i ANAVATAN, 2'si DYP, 1'i Genç Parti, 1'i SHP'ye mensup, 4'ü ise bağımsız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious