Milli Egemenlik Haftası başladı

Milli Egemenlik Haftası başladı.21878
  • Giriş : 20.04.2009 / 11:39:00

Milli Egemenlik Haftası, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın, TBMM Kabatepe Parkındaki Milli Egemenlik Meşalesini yakmasıyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin, 89 yıl içerisinde üzerine düşen her şeyi, en zor zamanda ve şartlarda yerine getirdiğini, milletin kaderini tayin etme sorumluluğunu her zaman üzerinde taşıdığını söyledi.

Milli Egemenlik Haftası, Meclis Başkanı Toptan'ın, TBMM Kabatepe Parkındaki Milli Egemenlik Meşalesini yakmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Toptan, güzel bir haftayı başlattıklarını, TBMM'nin kuruluşunun 89. yıldönümünü kutladıklarını belirtti.

Meclisin açılmasının öneminin, hafta içinde gerçekleştirilecek etkinliklerle anlatmaya çalışacaklarını ifade eden Toptan, şunları kaydetti:

''23 Nisan 1920... Kurulan bir devletin Meclisinin açılması değil, daha sonra Cumhuriyetle taçlandırılan kurulacak olan bir devletin Meclisinin açılmasıdır. Bu, dünyada ilktir. Genelde devletler kurulur, o devletler kendi parlamentolarını kurarlar. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlatılan büyük halk hareketi, Atatürk'ün önderliğinde 23 Nisan 1920'de Meclisi açmak suretiyle, halkın egemenliği bu topraklarda hakim unsur kılmak suretiyle başlatılmıştır. O nedenle, bizim için çok büyük önem taşımaktadır. O Meclis, kahraman milletvekilleri sayesinde, daha sonra Cumhuriyet'i kurmuş, devrimleri gerçekleştirmiş ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'ni bize emanet etmiştir.

Bu Meclis, 89 yıl içerisinde üzerine düşen her şeyi, en zor zamanda ve en zor şartlarda yerine getirmiş, milletin kaderini tayin etme sorumluluğunu her zaman üzerinde taşımıştır. Böylesine büyük bir sorumluluk içinde günümüze kadar gelen TBMM'nin, önümüzdeki süreçte de Türkiye'yi, Atatürk'ün bize hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma konusundaki kararlılığımız çerçevesinde üzerine düşen her şeyi kuşkusuz yerine getirecektir.''

Köksal Toptan, Atatürk'ün, 23 Nisan'ı çocuklara armağan ettiğini, uzunca bir zamandır bu bayramın dünya çocuklarıyla kutladığını, 'milli bayram' olmanın ötesine taşınarak, dünya çocuklarının bayramı haline getirildiğini ifade ederek, ''Bununla da övünmekte haklıyız'' dedi.

-90 YIL ETKİNLERİ, 16 MAYISTA BAŞLAYACAK-

TBMM'nin kuruluşunun 90. yılı etkinliklerinin, İstanbul'da 16 Mayıs 2009'da başlatılacağını ve yaklaşık 1 yıla yayılacağını, 23 Nisan 2010'da Meclisteki törenlerle sona ereceğini anlatan Toptan, bu çerçevede, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara'da çok önemli etkinlikler yapılacağını belirtti. Toptan, ''Bu etkinliklerde milletimize, çocuklarımıza, gençlerimize, milli egemenliğe giden yolun önemi anlatılmaya çalışılacak'' diye konuştu.

Toptan, Antalya Patara'da bulunan dünyanın ilk demokratik parlamentosunun restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, 2010 yılında açılmasının da mümkün olabileceğini ifade ederek, ''2010 yılına yetiştirebilirsek, 90. yılda bir dünya parlamentosu toplantısının, Patara'da yapılması mümkün hale gelebilecektir'' dedi.

Daha sonra butona basarak, Milli Egemenlik Meşalesini yakan Toptan, Milli Egemenlik Haftasını başlattı.

İSTANBUL'DA KUTLAMALAR, TAKSİM CUMHURİYET ANITI'NDA DÜZENLENECEK TÖRENLE BAŞLAYACAK

İstanbul'da ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'' kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenecek törenle başlayacak.

İstanbul Valiliği'nden alınan bilgiye göre, kutlamalar kapsamında öğrenciler, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'i makamlarında ziyaret edecek.

Ziyaretlerin ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenecek törenle başlayan etkinlikler, Ali Sami Yen Stadı'ndaki törenlerle sürecek.

Kutlamalar çerçevesinde, 39 ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarının öğrencilerinin katılacağı ''Ulusal Egemenlik Koşusu'', 25-27 Nisan 2009 tarihlerinde ilçe milli eğitim müdürlerince belirlenecek yerlerde gerçekleştirilecek.

Beyoğlu'nda Tünel-Taksim Cumhuriyet Anıtı arasında ise 26 Nisan Pazar günü ''Ata'ya Saygı ve Ulusal Egemenlik Yürüyüşü'' gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında, 21-27 Nisan tarihleri arasında ilçe kaymakamlıklarınca düzenlenen çeşitli şenlikler, bando gösterileri, halk oyunları gösterileri, çeşitli dallarda spor yarışmaları yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*