Milli Eğitim 18 milyon TL yardım topladı

Milli Eğitim 18 milyon TL yardım topladı.14336
  • Giriş : 21.01.2009 / 11:00:00
  • Güncelleme : 21.01.2009 / 10:43:30

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Bakanlık olarak ilk ve orta öğretim kurumlarında Gazze için başlatılan yardım kampanyasında toplanan parayı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bakanlık olarak ilk ve orta öğretim kurumlarında Gazze için başlatılan yardım kampanyasında toplanan paranın 18 milyon TL'ye ulaştığını açıkladı. Çelik, bu akşam sona ermesi planlanan yardım kampanyasının cuma günü mesai bitimine kadar uzatıldığını açıkladı.

Bakan Çelik, Endonezya Milli Eğitim Bakanı Bambamg Sudibyo'nun davetlisi olarak beraberindeki heyetle birlikte ülkeye gitti.
Atatürk Havalimanı VIP salonunda basın toplantısı düzenleyen Çelik, 2 yılda 2 kere Türkiye'yi ziyaret eden Endonezya Milli Eğitim Bakanı Sudibyo'nun davetlisi olarak gideceği ülkede, iki ülke arasında eğitim alanında var olan ilişkilerin ilerletilmesi çabalarının yanı sıra, yeri bir mutabakat zaptının da imza altına alınacağını açıkladı.

Konuşmasında İsrail'in saldırıları sonrası ilk ve orta öğretim kurumlarında yapılan saygı duruşuna da değinen Çelik, yayınlanan genelge sonucu yapılan saygı duruşunun bazı köşe yazıları ve haberlerde eleştirildiğini hatırlattı.

Saygı duruşunun tamamıyla insanî kaygılarla yapıldığını aktaran Bakan Çelik, "Biz bu meselelere kesinlikle soydaşlık ve dindaşlık kaygısıyla yaklaşmıyoruz. Daha önce de yaptığım bir açıklamada; hiç temenni etmediğimiz; ama 'bir gün İsrailli çocuklar böyle bir muameleye maruz kalırsa onlar için de saygı duruşunda bulunabiliriz' demiştim." diye konuştu.

Medyada yer alan, "Saygı duruşu Antisemitzm'i tetikleyebilir." eleştirilerine de katılmadığını belirten Çelik, her türlü ırkçılığa olduğu gibi Antisemitizm'e de karşı olduklarını ifade etti.

İsrail'in yaptığı katliamlardan Türkiye'de yaşayan Yahudi vatandaşları sorumlu tutulamayacağının da altını çizen Çelik, "Onlar Türkiye Cumhuriyeti'nin saygın vatandaşlarıdırlar. Bütün vatandaşlarımızı onurlu vatandaşları kabul ettiğimiz gibi onlara da aynı bakıyoruz. Bu yönde herhangi bir endişeye mahal yoktur." şeklinde konuştu.

Filistin için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda başlatılan yardım kampanyasına da değinen Çelik, Pakistan ve Endonezya'da meydana gelen depremler sonrasında da benzer yardım kampanyaları başlattıklarını aktardı.

Çocukların verilen zarflara kendi harçlıklarından artırdığı paraları koyduğunu ifade eden Çelik, Ziraat Bankası'nda da kampanya için 181818 No'lu hesabı açtıklarını bildirdi.

Bugün mesai bitimi itibariyle hesapta toplanan paranın 18 milyon TL'ye ulaştığını dile getiren Bakan Çelik, "Bu da bizim halkımızın duyarlılığını, diğer gamlığını, başkasının derdiyle dertlenme âlicenaplığını göstermesi açsından son derece önemlidir. " ifadelerini kullandı.

Kampanyayı cuma günü mesai bitimine kadar uzattıklarını belirten Çelik, 20 milyon TL toplamayı hedeflediklerini söyledi.

Okullarda toplanan paraların bir komisyon aracılığıyla toplandığını ve kaymakam vasıtasıyla hesaba yatırıldığını aktaran Çelik, "Kamuoyunun kesinlikle şunu bilmesi gerekir. Bu yardımlar kesinlikle hedefine ulaşacaktır. Bununla ilgili yapılan spekülasyonlara kesinlikle itibar etmesinler." ifadesini kullandı.
Son olarak ilan edilen ateşkesin sevindirici olduğuna değinen Çelik, İsrail'in tutumuyla ve yaptıklarıyla tüm dünyadaki Yahudilere zarar verdiğini aktardı.

Çelik, şöyle konuştu: "İsrail bu tutumuyla dünya Yahudiliğine de zarar vermektedir. Türkiye'deki Yahudiler de bu konudaki üzüntülerini, kaygıları dile getirmişlerdir. Bu da bir kadirşinaslık örneğidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*