Milli Eğitim Bakanı "müfredatı" savundu

Milli Eğitim Bakanı
  • Giriş : 09.11.2007 / 22:26:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Türkiye bir hukuk devletidir. Eğer bir yanlışımız varsa bu yargıdan döner' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR) Genel Müdürlüğü ile YÖK ile 85 üniversitenin bütçesinin görüşmelerine devam ediliyor.

Bakan Çelik, Sözleşmeli (4B) kapsamında öğretmen çalıştırmanın Anayasaya aykırı olduğuna ilişkin iddialara, 'Türkiye bir hukuk devletidir. Eğer bir yanlışımız varsa bu yargıdan döner. 57. Dönemde Milli Eğitim Bakanı DSP'liydi; öğretmenleri 4C ile çalıştırıyordu. Yani 10 ay çalıştırılıp 2 ay işsiz bırakılıyorlardı. Bugün 4B ile çalışmamış olmasalardı boş olacaklardı' dedi. Eskiden ilköğretim müfredatının 5 sınıflı okullara göre yapıldığını anımsatan Çelik, 'Müfredat altyapısı oluşturulmadan 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildi. Müfredatı değiştirince kitaplar da değişti. İslamiyetin doğuşu ve cumhuriyetin kuruluşu gibi konular kitaplardan çıkarılmadı.

Bunlar 6, 7, 8'inci sınıfların kitabında var. Yoksa bunları önemsememek gibi bir yaklaşım kesinlikle olamaz' diye konuştu. Çelik, iş adamlarınca yaptırılan okul masraflarının vergi matrahından düşüldüğünü belirterek, 1 milyon YTL harcayarak okul yaptıran bir iş adamının 800 bin YTL'sini cebinden, 200 bin YTL'sini ise vergi indiriminden karşıladığını bildirdi. Çelik, 'Eğer bu inanlar bu okulları yapıyorlarsa, harcamaların 5'te 4'ü oranını karşılıyorlarsa bu alkışlanması gereken bir şeydir' ifadesini kullandı.

-'MÜFREDAT 40 YAŞINDAYDI'-

İlköğretim 4. sınıftan itibaren İngilizce dersi verilmeye başlandığını belirten Çelik, şunları söyledi: 'Bu ülkede 11 yıl boyunca yabancı dil dersi aldıktan sonra 3 cümleyi peş peşe kuramayan öğrenciler vardı. Biz öğretmeni derse sokuyoruz, kitap veriyoruz öğrenmiyor. Bunun nedenini kendinize sordunuz mu' Sınavda çıkmayan soruların konularını, beden eğitimini de müziği de gereksiz görüyor. Bu sınav modeli ortadan kaldırmıştır. Yabancı dilden sorumlu olduğunu öğrenci bilirse buna çalışır. Sık sık müfredat değişmiyor. Bizim değiştirdiğimiz müfredat 40 yaşındaydı. Değişmesi gerekiyordu ve değiştirilmiştir.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious