Milli Eğitim Bakanı YÖK'ü eleştirdi

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK'ün 15 yeni üniversiteye rektör ataması ile ilgili yaptığı mülakat görüşmelerini, "Rektör atamalarında da 60 yıldır mülakat yapılır" sözleriyle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitim Bir Sen'in düzenlediği 'Türk Eğitim Sisteminde Yeni Paradigma Arayışları' konulu sempozyumun kapanış konuşmasını yaptı. Eğitim sisteminin başarıya ulaşması için öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirten Çelik, "Üniversitelerden öğretmenler geliyor. 600 bin öğretmenimiz var. KPSS sonuçlarına göre, puan üstünlüğü esasına göre öğretmen tayin ediyoruz. Ben de dedim ki, öğretmenlere mülakat yapalım... Bir konuda özürlü olmak suç değil ama özürlü kardeşlerimizin yapabilecekleri var yapamayacakları var. Diyelim ki, bir arkadaşımız kekeme ise öğretmen olamaz. Mülakat yapalım dedik, yapılan birçok mülakatı malesef Danıştay iptal etti" şeklinde konuştu.

Yurt dışına öğrenci gönderilmesinin de Danıştay tarafından, mülakat yapılması nedeniyle iptal edildiğini hatırlatan Bakan Çelik şöyle devam etti: "Yurt dışına öğrenci gönderme olayını biliyorsunuz. YÖK müracaat etti. Evet bu yetki Milli Eğitimin ama mülakat yapamazsınız. İçişleri Bakanlığı kaymakam alacak. Mülakat sınavı? Olmaz. Peki bütün üniversitelerin internet sitelerine girin. Gazi Üniversitesi'nin sitesine girin. Doktora sınavının şartlarına bakın. Orada derki -Bu doktora sınavı mülakattan ibarettir-. Artık rektörlükte atamadan ibarettir. Rektör atamalarında da 60-70 yıldır mülakat yapılır."

"Yıllar yılı yapılan uygulamalar var" diyen Çelik, "O zaman nerede sorun? Sen yaparsan doğru değil, ben yaparsam doğru. Böyle bir anlayış olamaz" dedi.

YÖK, 1-3 Kasım tarihleri arasında 15 üniversitenin rektör adayları ile mülakat yapmıştı. YÖK, mülakatlar sonucu üniversitelerin belirlediği 6 adayı 3'e indirdi. YÖK'ün önümüzdeki hafta isimleri Cumhurbaşkanlığı'na göndermesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious