Milli Eğitim'den 3 milyar $'lık yatırım

Milli Eğitim'den 3 milyar $'lık yatırım.9762
  • Giriş : 29.02.2008 / 20:53:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2008 yılında eğitime 3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını belirterek, ''Gençlerimizi en iyi şekilde eğittiğimiz zaman 21. yüzyıl, bizim yılımız olur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Milli Piyango İdaresi Endüstri Meslek Lisesi'nin açılışını yapan Bakan Çelik, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının orta öğretim kurumları içindeki oranının yüzde 57, genel liselerin oranının ise yüzde 34 olduğunu söyledi.

Organize Sanayi Bölgesi içinde böyle bir okulun yapılmış olmasını isabetli bulduğunu belirten Çelik şunları kaydetti:

''Endüstri ve teknik liselerimizi özellikle organize sanayi bölgelerimizin içine yapıyoruz. Doğru olan budur. Çocuklarımız, gençlerimiz burada teorik derslerini alabilir, atölyelerde özellikle simülasyon cihazlarıyla eğitim yapabilirler. Buradaki tezgahlarla da eğitimlerini yapabilirler, ama işin uygulamasını bizzat bu sanayi bölgesi içinde fabrikalarda yapmak durumundalar, bunu temin etmek zorundayız.''

-2008'DE 3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM''

Başbakanlık Toplu Konut İdaresine (TOKİ), 1 milyar YTL'lik okul yaptıracaklarını bildiren Çelik, bu sene 200 milyon YTL ödeyeceklerini ve bu meblağın yaklaşık 20 milyon YTL'lik bölümünü Sakarya'ya ayırdıklarını belirtti.

Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''5 yıllık süreçte 115 bin derslik inşa edildi. Nasıl yapıldı bu? Bu yıl bütçede 1,3 milyar YTL yatırım bütçemiz var. Ama ben Meclisin huzurunda söz verdim, dedim ki, '2008'de 3 milyar dolarlık yatırım yapacağız.' Bu 1,3 milyar YTL'lik yatırımın neredeyse 3 katı kadar bir meblağdır. Nasıl yapacağız? Kaynak Türkiye'dir. Milli Piyango İdaresi karar verdi, her yıl 2 vilayete okul yapıyor. Şimdiye kadar TOKİ'nin yaptığı okul sayısı 270'i buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şimdiye kadar yaptırdığı okul sayısı 30'u geçti. İstanbul Ticaret Odasının yaptırdığı okul sayısı 30'u geçti. Bütün Türkiye bu anlamda bir şantiyeye dönüştü. Bir seferberlik ruhuyla eğitimin alt yapısını çözmeye çalışıyorlar.''

-''BUGÜN, DÜNDEN İYİ''-

Türkiye'deki okulların yüzde 90'ının hızlı internet hizmetinden yararlandığını dile getiren Çelik, şunları belirtti:

''Gençlerimiz gelecek için hiçbir zaman ümitsiz olmasınlar. Türkiye bugün, dünden çok iyidir ve yarınlar da çok daha iyi olacak. AB'ye aday bir ülkeyiz. Biz, girmek için çabalıyoruz. Biz, bütün şartlarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz şartları yerine getirdikten sonra almazlarsa, paşa gönülleri bilir. Biz yeter ki ülkemizi o seviyeye çıkaralım.

AB bize diyor ki, (sizin bize üye olmanız, aday ülke olmanız gerekmez. Bize yetişmiş, vasıflı elaman gönderin.) Ve AB'nin kendi nüfusu dışında her yıl 1,5 milyon kişilik insan iş gücüne ihtiyacı vardır. Bunları nereden getirecek? Bizim nüfusumuzun yüzde 63'ü 34 yaş ve altındadır. Bu bizim en büyük zenginliğimiz, kaynağımız ve hazinemizdir. Gençlerimizi en iyi şekilde eğittiğimiz zaman 21. yüzyıl bizim yılımız olur.''

Hüseyin Çelik, daha sonra Sakarya Valiliğini ziyaret etti. Burada Şen Piliç AŞ tarafından Adapazarı'nda 5 milyon YTL'ye yaptırılacak 16 derslikli okulun protokolü Çelik, Vali Hüseyin Atak ve Şen Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar tarafından imzalandı.

Adapazarı Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Çelik, Adapazarı Kültür Merkezinde (AKM) meslek eğitim kurslarının sertifika törenine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious