Milli gelir 10 bin dolara çıkacak

Milli gelir 10 bin dolara çıkacak.7906
  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2013 yılında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerine çıkacağını, bunun konut piyasası için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Unakıtan, "Yerel Krediden Uluslararası Sermaye Piyasalarına" başlığıyla düzenlen Türkiye Konut Finansmanı Zirvesinde yaptığı konuşmada, konut sektörünün ülkenin ekonomik gelişimiyle doğrudan ilgili olduğunu ifade etti. "Eğer ekonomi iyi olursa, istikrarlı, güvenli gelişme içinde olursa, konut sektörü de aynı paralelde olacaktır.

Kemal Unakıtan, Türkiye'nin yaklaşık 18 çeyrekten bu yana sürekli büyüdüğüne değinerek, "Bu Türkiye için çok önemli. Çünkü Türkiye'nin en büyük ihtiyacı, sürdürülebilir istikrarlı bir büyümeyi sağlamaktır" dedi.

Hükümet olarak büyüme için her yıl yüzde 5 hedefi koyduklarını, ancak bu hedefin sürekli üstünde olduklarını belirten Unakıtan, ekonomik büyüme ve konuta ayrılabilir gelir düzeyinin konut piyasasını birincil derecede etkileyen unsur olduğuna dikkat çekti. Unakıtan, "Ekonomik büyüme, konut yatırımlarına ayrılabilecek üretim faktörlerinin de önemli bir belirleyicisi olduğundan arz yönü itibarıyla konut piyasası üzerinde ciddi bir etki göstermektedir. Ekonomik istikrar ise ileriyi görebilme ve risk alabilme kapasitesi bakımından en temel unsurdur" diye konuştu.

"Türkiye'de istikrarın önemli göstergesi enflasyon ve fiyat istikrarı"

Bakan Unakıtan, güçlü, ulaşılabilir ve güvenilir bankacılık sisteminin ise sağlıklı bir konut piyasasının olmazsa olmaz unsurlarından biri olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin sürekli büyüdüğünü, 4 yıldır büyüme ortalamasının yüzde 7,5-7,8 arasında olduğunu, ayrıca bu büyümenin kişi başına düşen milli geliri de artırdığını kaydeden Unakıtan, "2001 yılında Türkiye'de kişi başına milli gelir 2 bin 123 dolara kadar düşmüştü. Şimdi bu rakam 2005'te 5 bin doları aştı. Bu sürekli büyüme Türkiye için önemli. Yeni kalkınma planı yaptık. O kalkınma planına göre, bizim hesaplarımıza göre 2013'te Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 10 bin doların üzerine çıkacak. Bu, konut piyasasında fevkalade önemli bir hadise. İnsanların gelir düzeyi arttıkça konuta olan talep artar. Hele hele Türkiye gibi bir yerde bu çok önemli bir faktör" dedi.

Unakıtan, Türkiye'de istikrarın önemli göstergesinin enflasyon ve fiyat istikrarı olduğunu, Türkiye'nin son 4 yıldan bu yana hem kalkınma ve büyümeyi gerçekleştirdiğini hem de enflasyonu düşürdüğünü vurguladı.

Geçmişte 'Büyürken enflasyon düşmez. Enflasyonun düşmesinin bir bedeli vardır. O da büyümeden taviz vermektir' dendiğini, ancak durumun öyle olmadığını belirten Unakıtan, Türkiye'nin bunu sadece Türk insanına değil bütün dünyaya gösterdiğini, hem enflasyonu düşürdüklerini hem de büyümeyi sağladıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious