Milli haltercinin sakatlığı ciddi

Milli haltercinin sakatlığı ciddi.11213
  • Giriş : 18.06.2008 / 22:18:00

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Taner Sağır'ın sakatlığının ciddi olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Porf. Dr. Zafer Hasçelik, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli halterci Taner Sağır'ın, kendi verdiği program dahilinde çalışması durumunda olimpiyatlarda yarışabileceğini söyledi.

Ankara'daki muayenehanesinde milli sporcuyu kontrol ettikten sonra açıklama yapan Zafer Hasçelik, Taner Sağır'ın, zaman içinde ilerleyen bir bel sorunu bulunduğunu belirterek, ''Kireçlenme diyebileceğim bir dejenerasyon var. Ağırlık kaldıran sporcularda çok sık rastladığımız bir olay. Halterciler, bel bölgesinde değişik şekilde sorunlar yaşıyorlar. Geri dönüşü olan bir sakatlık türü değil. Yaşamının ilerleyen bölümlerinde de kendisine sorun yaratacak bir problem'' diye konuştu.

Halterin yıllık programlama modelinin Sağır'a uymadığına dikkati çeken Hasçelik, şöyle devam etti:

''Arkadaşlarından farklı bir şekilde maksimum yüklenmelerden kaçınarak, müsabakaya yakın zamanda yükleme yapılması gerekiyor. Yüzde yüz yüklenmeler Taner'in belinde bir hasar meydana getiriyor. Bana göre Taner, olimpiyatlarda hazır olarak yarışır. Bir stratejik planlama yapılmadan, yüklenmeler veya Taner'in sakatlığı unutularak 'hadi aslanım, hadi kaplanım' demek, bazı şeylere, sıkıntılara hazırız demektir. Taner, en yüksek performansı olimpiyatta yakalamalı. Benim programın dışına çıkılması durumunda Taner, olimpiyatlarda yarışamaz. Çalışmaları devam edecek, ancak benim talimatlarım yönünde. Bazı kaygılardan, sorunlardan uzak kalması gerekiyor. Taner, kendini çok iyi değerlendirebilen bir sporcumuz.''

Hasçelik, Sağır'ın olimpiyatlarda iyi yarışacağından emin olduğunu vurgulayarak, ''Sakatlığı yavaş seyirli bir hadise. Olmadık bir hadiseyi şimdiden görmek mümkün değil. Bu tür sakatlığı olmayan bir sporcunun riski ne ise Taner'in de o kadar riski var. Ben, Taner'in olimpiyatlarda iyi yarışacağından eminim. Ona güvenim var. Tabii ki aktif dinlenme yapacak. Modifiye antrenman yapacak. Bundan sonra hiçbir şeyi şansa bırakmak gibi birşeyimiz yok. Çünkü artık geri sayım başladı'' diye konuştu.

Hasçelik, Sağır'ın, sporcu olarak kaldığı sürece bu hastalıktan kurtulma şansının bulunmadığını vurgulayarak, ''Belindeki sakatlığının böyle bir gelişme göstermesi benim beklediğim birşey değildi'' dedi.

SAĞIR'IN GÖRÜŞLERİ

Milli halterci Taner Sağır da, sakatlığının ciddi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sakatlığım biraz ciddi. Sakatlıklar her zaman olacak. Kendime güvenim var. Sakatlıklar insanın moralini bozuyor, canını sıkıyor. Doktorumuz da bize elinden gelen desteği veriyor. Az bir zaman kalmasına karşın doktorun dediğini yapmaya çalışacağız. Şu anda yüzde 70 seviyesindeyim. Yüzde 30'luk bir seviyem kaldı. 1.5 ay içinde ona ulaşmaya çalışacağım. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious