Milli Mücadelede İlk Adım canlandırıldı

Milli Mücadelede İlk Adım canlandırıldı.14429
  • Giriş : 16.05.2009 / 16:20:00

Atatürk'ün 90 yıl önce 16 Mayıs 1919'da Şişli'deki Atatürk Müzesi olan evinden yola çıkışı canlandırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Bandırma vapuruna binerek Samsun'a gidişi dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın da katılımıyla ''Milli Mücadelede İlk Adım Yürüyüşü'' gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce 16 Mayıs 1919'da Şişli'deki Atatürk Müzesi olan evinden yola çıkışı canlandırıldı.

Şişli Atatürk Müzesi önünden başlayan yürüyüşe katılan TBMM Başkanı Köksal Toptan, yürüyüş öncesi Atatürk Müzesi'ni, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve diğer yetkililer eşliğinde gezdi.

Toptan, müzenin protokol defterini imzalayarak, şunları yazdı:

''Aziz Atatürk, 19 Mayıs 1919'da bu evden başlayarak Samsun'da yaktığın bağımsızlık ateşinin heyecanını o günkü gibi yaşıyoruz. Bizlere bıraktığın bağımsız ve güçlü bir ülke, çağdaş bir cumhuriyet ve kazandırdığın devrimler nedeniyle şükran ve minnet duyuyoruz. Hedef gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyi hedefini aşma konusundaki kararlılığımız sonsuza dek sürecektir.''

Yürüyüş öncesi temsili olarak Atatürk ve silah arkadaşlarını canlandıranlar, o dönem kullanılan bir arabaya binerek, zeybek ekibinin halk oyunları gösterisiyle yola çıktı.

Toptan ve beraberindekiler ile Atatürk ve silah arkadaşlarını canlandıranlar kortej eşliğinde Dolmabahçe'ye doğru yürüyüşe başladı. Kortej, Dolmabahçe'ye kadar bandonun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü.

-SAMSUN'A UĞURLAMA-

Kortejin Dolmabahçe'ye ulaşmasının ardından, burada bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Toptan, 19 Mayıs 1919'a giden yolda birinci kilometre taşı olan İstanbul'un bu güzel köşesinde, Türkiye'nin 81 ilinden gelen gençlerle önemli bir başlangıcı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Büyük Atatürk'ün İstanbul'dan Anadolu'ya giderken, Anadolu'nun o günkü şartlarının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Toptan, şöyle konuştu:

''Ordusu dağılmış, elinde silah kalmamış, en önemlisi moral olarak çökmüş, bu güzel kentin tamamı işgal edilmiş, güzel Anadolu'nun büyük kısmı işgal edilmiş bir Türkiye topraklarından, yeni bir devlet çıkarmak için, genç bir cumhuriyet kurmak için büyük Atatürk'ün başlattığı o güzel yürüyüş, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıyla yeni bir aşamaya gelen o güzel yürüyüş, bugünkü Türkiye'yi bize getirmiştir.

Bugünlere gelmemizde Atatürk'ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği gençliğin yeri ve önemi çok büyüktür. Bizi Atatürk'ün hedef gösterdiği daha ileri hedeflere, çağdaş uygarlık düzeyinin ötesine taşıyacak olan da bugünkü gençlerimizdir, gelecek gençlerimizdir. Bugün vesilesiyle onlara olan inancımızı bir kez daha yineliyor ve bu güzel bayramın herkese özellikle de gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.''

Toptan ve beraberindeki yetkililer konuşmaların ardından, Bandırma vapuru olarak hazırlanan tekneye binen ''Atatürk ve silah arkadaşlarını'' çiçeklerle uğurladı.

Dolmabahçe'deki etkinlikler sanatçı Kıraç'ın verdiği konserle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*