Milli mücadeleyi yeni nesile iyi anlatamadık!

Milli mücadeleyi yeni nesile iyi anlatamadık!.7185
  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

'Şu Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman, Türk tarihinin kritik bir süreçten geçtiğini, Lozan ve Sevr'de Türk milletinin önüne getirilen dayatmaların aynısını şimdi AB'nin yaptığını belirterek, uyanık olunması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şubesi tarafından düzenlenen ve Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Kuvayi Milliye' konulu konferansta konuşan Özakman, gençler üzerinde çok oyunlar oynandığını, kapanmış olan sözde Ermeni soykırımını tekrar gündeme getirerek, gençleri atalarına karşı soğutma çabası içine girdiklerini söyledi.

Milli mücadele kahramanlarını yeterince tanıtıp, yüceltemediklerinin belirten Özakman, "Çocuklarımıza 1950'den sonra milli mücadeleyi anlatamadık. Milli mücadele, ders kitaplarında 2-3 sayfaya kadar indi. Ayrıntılar kaldırıldı. Oysa bu destanı oluşturan unsurlar ayrıntıların içindeydi. 1960'tan sonra ise sahte tarihler yazılmaya başlandı. Bu kitapların sadece yazarlarının isimleri gerçekti. Diğerlerinin hepsi yalan doluydu. Bu konuda Milli Eğitim'den Türk Tarih Kurumu'na kadar hiç kimse bir şey yapmadı. Yakın tarihimiz konusunda uzman hocalarımız da bu pisliğe bulaşmamak için cevap vermedi." dedi.

Türkiye'nin en önemli eksikliklerinden birinin hiçbir yerde Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunmamasının olduğunu kaydeden Özakman şöyle konuştu: "Çıplak ayakla bu devletin nasıl kurulduğunu, bu toprakların nasıl kurtarıldığını gençlere unutturmak hakkımız değil. Ama 35- 40 yıldır unutturuyoruz. Buna gaflet deyin, delalet deyin ne derseniz deyin. Gençlere hakikatleri anlatmak bizim namus borcumuzdur. Bu süre içinde gelen iktidarlar Atatürk'ün yolundan ayrıldı, kendilerini Atatürk'ten daha bilgili, daha vatansever sandı. Borç batağına girdik. Şimdi 350 milyar dolar borçla dünyanın borç şampiyonu ülkeleri arasındayız. 30- 40 yıldır ülkeyi yönetenler Türkiye'yi yeteri kadar sevmiyorlar, sevseler bu duruma gelmezdik."

Gençlere de seslenen Özakman, "Sizin üzerinize çok oyunlar oynanıyor. Son Ermeni meselesine dikkat edin. Kapanmış davayı tekrar açıyorlar. İstiyorlar ki dedelerinizin ninelerinizin katil olduğuna inanın. Onlardan soğuyun. Uzun yıllardır tarihi araştırmalar yapıyorum. Ermenilere soykırım yapma konusunda en ufak bir şüphem olsaydı bunu burada söylerdim. Çocuklar; sizin atalarınızın elleri, bize bu iftirayı atanların atalarının ellerinden bin kat daha temizdir. İçiniz rahat olsun." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious