Milli Saraylar para bastı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Milli Saraylar bu yıl 5 trilyon 700 milyar lira gelir elde etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İsmail Özgün, komisyon üyeleriyle birlikte Dolmabahçe Sarayı'ndaki Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Milli Saraylar'a bağlı birimlerde 26 Kasım tarihinde başladıkları ve bugün tamamladıkları denetim ve inceleme çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

İnceleme programının çok yoğun bir tempo içinde geçtiğini belirten Özgün, Dolmabahçe Sarayı'nın açılışının 150. yılı olması dolayısıyla saraylarda gerçekleştirilen faaliyetlerin ve sürdürülen bakım-onarım çalışmalarının önceki yıllara göre artmış olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Özgün, önerdikleri Depo-Müze projesinin başarıyla gerçekleştiğini, sayım ve tespit çalışmaları yapılan 16 bin 521 objenin nakledildiği Depo-Müze'yi 5 ay dolmadan 8 bin 655 kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.

Depo-Müze'nin içinde bulunduğu Matbah-ı Amire Yapılar Topluluğu'nun bir bölümünde de sanat galerisi açıldığını anımsatan Özgün, burasının da şimdiye kadar 13 bin 770 kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade etti.

Dolmabahçe Sarayı çatı onarımına da değinen Özgün, çatının kurşun kaplamasının bittiğini, devam eden parapet yenilenmesinin ardından onarımın tamamlanacağını, Kristal Merdiven üzerindeki zamanla deforme olduğu için su alarak yapıya zarar veren iki katlı cam örtünün de, ana konstrüksiyon korunarak yıpranmış olan ikinci örtüsünün restorasyonunun yapıldığını dile getirdi.

Beylerbeyi Sarayı'nda da hummalı restorasyon çalışmaları gerçekleştirildiğini anlatan Özgün, Harem Deniz Köşkü kubbe kalem işi ve altın varak restorasyonlarının tamamlandığını, Havuzlu Köşk ile Mermer Köşk'ün onarımlarının tamamlanmasını ve Mermer Köşk'ün de ziyarete açılan mekanlara dahil edilmesini tavsiyeye değer bulduklarını bildirdi.

Resim ve fotoğraf sergileri, çeşitli kültürel etkinlikler ile toplumun tarihi mekanlarla buluşturulmasında başarılı adımlar atıldığını anlatan Özgün, ayrıca saraylarda çalışan uzmanlarca çok sayıda bilimsel dergi, kitap ve benzeri yayınlar, Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarının 3 boyutlu tanıtım CD'leri ve TRT işbirliğiyle ''Dolmabahçe Sarayı'' adlı belgeselin hazırlandığına işaret etti.


-''ZİYARETÇİ GELİRLERİ ARTTI''-


İsmail Özgün, bilet fiyatlarına zam yapılmamasına rağmen önceki yıllara oranla ziyaretçi gelirlerinde görülen artışın tanıtım faaliyetlerinin bir yansıması olarak tespit edildiğini söyledi.

Komisyonun tavsiyelerini de aktaran Özgün, Depo-Müze'ye nakledilmeyen teşhir fazlası objelerin ambalaj ve nakil işlemlerinin 2007 yılı içinde tamamlanarak buraya konulmasını, Atiyye-i Seniyye ambarlarının restorasyonunun tamamlanarak Konservasyon Merkezine dönüştürülmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Sarayın Hazine Kapısı'nın önündeki asfalt dokunun kaldırılarak orijinal hale dönüştürülmesi, Florya Atatürk Köşkü'ndeki misafirhanenin hayata geçirilmesini istediklerini anlatan Özgün, Dolmabahçe Sarayı'nın başarılı 150. Yıl kutlamalarından sonra 2007'nin Beylerbeyi Sarayı merkez alınarak ''Milli Saraylar Anadolu Yakası Etkinlikler Yılı'' ilan edilmesi isteklerini dile getirdi.


-SARAYLARIN TEK ELDE TOPLANMASI-


İsmail Özgün, ''İstanbul'da bulunan diğer sarayların Milli Saraylar'ın tecrübesi altında birleştirilmesi ve tek elde toplanması gibi çok iddialı ve ciddi bir konuyu da gündeme getirmiş bulunuyoruz'' dedi.

Özgün, geçen yılki toplantılarında Yıldız Sarayı'nın Milli Saraylar bünyesine alınmasını arzu ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Sayın Meclis Başkanımız bu konuyu takip ediyor. Biz de takip ediyoruz. Ama bu yıl yaptığımız ziyaret ve incelemelerde bu kapsamın biraz daha genişletilmesi gerektiği yönünde arkadaşlarımız tarafından fikir birliği oluştu. Yalnız Yıldız Sarayı değil, belki de diğer bütün milli sarayların Milli Saraylar'ın tecrübesi altında birleştirilmesini arzu ediyoruz. Çünkü gerçekten TBMM'ye bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığımız çok güzel, başarılı çalışmalar yapıyor. O halde diğer saraylarımızı da bu çerçeve içerisine katmak suretiyle bu başarıyı daha da büyütelim arzusu içindeyiz.''

Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş da Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı saray ve kasırların ziyaretçi sayısı ve elde ettiği gelire ilişkin bir soru üzerine, ''Milli Saraylar bu yıl 5 trilyon 700 milyar lira gelir elde etti'' dedi.

Milli Saraylar'a bağlı birimleri bu yıl Ekim ayı sonuna kadar toplam 767 bin 422 kişinin ziyaret ettiğini, bunun 562 bin 417'sinin Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret edenlerden oluştuğunu bildiren Öztaş, Dolmabahçe Sarayı'ndan elde edilen gelirin ise Ekim ayı sonu itibariyle 5 milyon 153 bin 51 YTL olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious