Milli Takım'da Şükür dönemi bitti

Milli Takım'da Şükür dönemi bitti.9524
  • Giriş : 14.11.2007 / 09:49:00

Fatih Terim, 15 yıldır ay yıldızlı formayı giyen Hakan Şükür'ü artık kadroya almayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fatih Terim, 15 yıldır ay yıldızlı formayı giyen golcü futbolcuyu artık kadroya almayacağını şu sözlerle açıkladı: "Herkesin bir emek verme ve hizmet etme dönemi var. Buna saygı duyuyorum. Ama hepimizin bayrak değişimi zamanı var."

A Milli Takım’da bir devir sona erdi. 1992 yılından bu yana ay yıldızlı formanın değişmez isimleri arasında yer alan Hakan Şükür artık A Milli Takım’a çağrılmayacak. Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Norveç maçının hazırlıklarının yapıldığı Estonya’nın başkenti Tallin’de dün basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terim, Galatasaraylı Hakan Şükür ve Beşiktaşlı İbrahim Üzülmez’in kadroya çağrılmaması ile ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, bu oyuncuları artık Milli Takım’a almayacağını ifade etti. Terim, şunları söyledi:

Vazgeçilmez değil

"Herkesin bir emek verme ve hizmet etme dönemi var. Bu hizmet zamanlarına saygı duyuyorum. Hepimizin bayrak değişimi olduğu zamanlar var. Olaya böyle bakmak lazım. Hatta bu arkadaşlarımızla, inşallah Norveç maçını kazanacağız ve Bosna Hersek karşılaşmasında hep beraber yedek kulübesinin arkasında olacağız. Olayın adını isterseniz, olmazsa olmazlar, vazgeçilmezler olarak koymayalım. Çok büyük hizmetler ettiler."

İlk maçında gol attı

25 Mart 1992’de Lüksemburg’u 3-2 yendiğimiz özel maçta ilk kez A milli olan Hakan Şükür, o tarihten bu yana toplam 115 kez ay yıldızlı formayı giydi. 51 golle A Milli Takım’da en çok gol atan futbolcu unvanına sahip olan Hakan’ın genç milli takımlar dahil toplam milli olma sayısı ise 159. "Kral" lakaplı Hakan Şükür, 1987 yılından beri Genç, Ümit ve A milli takımlarda forma giyiyor. U-16 Milli Takımımız’ın 25 Ekim 1987’de Polonya ile 1-1 berabere kaldığı Avrupa Şampiyonası eleme maçında ilk kez milli olan Hakan, o karşılaşmada ay yıldızlı ekibimizin tek golünü atmıştı.

’Kaybetme’ kelimesi yok

KAYBETME kelimesini, oyuncularım da ben de kullanmıyoruz. Böyle bir kelime yok. Kaybetme kaygısı yerine, kazanma arzusunu ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Doğal olan da budur. Kazanma arzusu ile doluyuz. Oyuncularımı da öyle görüyorum.

Transfer teklifleri alıyorum ama...

TRANSFER teklifleri alıyorum, ama cevabım şu oluyor; "Ben bir yerde çalışırken, başkasıyla konuşmam." Bırakıp gitmek iki dudağımın arasında. Bunlar basit işler. Ben şu anda sadece Norveç maçını düşünüyorum. Türkiye’nin doğruları yok, gerçekleri var. Orası bizi daha çok ilgilendiriyor aslında.

Yusuf ’A2’ zannetmiş

YUSUF Şimşek ile antrenörümüz Metin Tekin konuştu. Metin Hoca kendisini Estonya’ya Milli Takım kadrosuna çağırdıklarını söylediğinde Yusuf, "A2 Milli Takımı mı?" diye sormuş. Esasında Yusuf hayıflanmalı ve üzülmeli ki, o şansı ilk aldığı zaman ile şimdi aldığı zaman arasında neler yapmış. O kadar seneyi Avrupa’da çok önemli takımlarda geçirebilirdi. Ben Sergen Yalçın’ı da izliyorum.

İbrahim Kaş çok yetenekli

İBRAHİM Kaş, dünyada az görülen çabuk ve hızlı defans oyuncularından biri. Kendisini Yunanistan maçına da çağıracaktım, ama cezası vardı. Semih’i de 3 ay önce çağıracaktık, sakatlandı. Gökhan Gönül zaten A2 Milli Takım’da oynuyordu. Sakatlık ve takımında oynayamaması yüzünden A Milli Takım’a çağıramadık. Colin Kazım da burada olacaktı, ama cezası bitmedi. Fenerbahçeli Yasin’i de takip ediyoruz.

Başarısızlıkta hedef benim

BURADAN iyi bir yazı dizisi çıkarsa hepimizin başarısı olur. Başarısız olursak ise benim başarısızlığım olur. Teknik adam başarısız. Böyle bir gerçek var, doğru olmasa bile. Bunu da bilecek kadar tecrübeliyiz.

Böyle maçları hep kazandık

MİLLİ Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası yolundaki kaderimizi belirleyecek olan Norveç maçı için umutlu konuştu. Kendisini çok formda hissettiğini ifade eden Terim, "Ciddi olarak hakikaten formdayım. Antrenörün formlu veya formsuz oluşu önemlidir. Ben de formda olduğumu hissediyorum. İnşallah bunu da oyuncularımızla birlikte Norveç maçına yansıtacağız" dedi.

Norveç karşısında ihtiyacımız olan galibiyeti elde etmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyen Terim, "Böyle maçları çok oynadık ve üstesinden hep beraber geldik. Oyuncularıma güveniyorum ve inanıyorum. Kazanacağımıza yürekten inanıyorum. Beraberlik halinde de matematiksel şansımız devam ediyor. Norveç son maçında Malta’ya mağlup olur mu, zor gözüküyor. Biz Malta ile beraber kalır mıydık.

Yıldıray çok zor

O da zor görünüyordu ama futbolda her şey var. Biz şu günde, şu kadroyu açıklarken, finalleri garantileyeceğimizi düşünüyorduk. 2008 Avrupa Şampiyonası ile 2009 ve 2010’ların takımını açıklamaktan memnun olacağımızı düşünüyorduk ama şartlar bizi buraya getirdi" diye konuştu.

Fatih Terim, Mehmet Topuz ve Fatih Tekke’nin sakatlıkları nedeniyle planlarını değiştirmek zorunda kaldığını belirtti. Norveç’in en önemli silahlarının yüksek toplar olduğunu vurgulayan Terim, rakibin kullanacağı korner, taç ve serbest atışlara çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Bu arada sakatlığı bulunan Yıldıray’ınNorveç’e karşı oynamasının zor olduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious