Millilere Avrupalı desteği

Millilere Avrupalı desteği.12992
  • Giriş : 20.03.2008 / 13:10:00

Türk Milli Futbol Takımı´nda son yıllarda görev yapan futbolcuların önemli bir bölümünün, altyapı eğitimlerini başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde almış olması dikkati çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

(A) Milli Takım’ın, 2007 yılında Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynadığı 9 karşılaşmada, yurt dışında yetişen 11 futbolcu görev yaptı.

Türkiye geçen yıl Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde 9 resmi maça çıkarken, bu karşılaşmalarda 4 galibiyet, 2 yenilgi, 3 beraberlik aldı ve Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkını elde etti. Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim sözkonusu 9 resmi müsabakada 49 futbolcuyu Milli Takım kadrosuna alırken, bunlar arasında yurt dışında yetişmiş 11 isim yer aldı.

Milli formayı giyen ve yurt dışında yetişmiş olan futbolcular arasında özellikle Alman kulüplerinin altyapısında futbola başlayanların çoğunlukta olması dikkati çekerken, Brezilya asıllı olup Türk vatandaşlığına geçen Mehmet Aurelio, bu yönüyle diğer oyunculardan ayrılıyor. 2007’de (A) Milli Takım kadrosuna çağrılan futbolculardan Ümit Karan, Nuri Şahin, Yıldıray Baştürk, Serhat Akın, Deniz Barış, Hakan Balta, Halil Altıntop, Hamit Altıntop (Almanya), Colin Kazım (İngiltere), Ferdi Elmas (Hollanda) ve Mehmet Aurelio (Brezilya) Futbol yaşamına yurt dışında başlayan isimler.

2007 yılında oynanan resmi maçlar dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, (A) Milli Takım’a en fazla futbolcu yetiştiren Türk kulüpleri olarak da Galatasaray ve Trabzonspor ön plana çıkıyor. Bu dönemde Galatasaray altyapısından yetişen Emre Belözoğlu, Orkun Usak, Sabri Sarıoğlu ve Arda Turan ile Trabzonspor altyapısından yetişen Gökdeniz Karadeniz, Sedat Bayrak, Fatih Tekke ve Hüseyin Cimşir (A) Milli Takım’da görev aldı. Futbol hayatını İngiltere’de sürdüren ve Milli Takım’da görev alan Tugay Kerimoğlu ise altyapı eğitimini hem Trabzonspor hem de Galatasaray Kulübü’nde aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious