Milliyet, kılavuzu CHP olunca çuvalladı

Milliyet, kılavuzu CHP olunca çuvalladı.9839
  • Giriş : 08.07.2009 / 00:40:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 00:09:33

TV 8 Ankara Haber Müdürü Erkan Tan hakkında yalan haber yapan Milliyet’in kılavuzu, CHP’li milletvekilleri çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDILAR

Aydın Doğan'ın yayın organı Milliyet gazetesi yine çuvalladı. Medya Tekzip Merkezi tarafından yapılan 'yalan haber' araştırmasında Hürriyet'ten sonra gelen Milliyet, 26 Haziran tarihinde yaptığı 'masabaşı' habercilikle TV 8 Ankara Haber Müdürü ve Spiker Erkan Tan hakkında yalan yanlış ifadeler kullandı.

Milliyet'in yayınladığı haberde; TBMM'de düzenlenen “Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü ve Meclis Araştırması Komisyonu Kitapçığı Tanıtım Paneli” açılışına katılan TV 8'in Ankara Program Müdürü ve Spiker Erkan Tan'ın davetlerde içki içenler için “sapık” ifadesini kullandığı, bazı CHP'li vekillerin de “Bu size yakışmadı” diyerek tepki gösterdiği bilgisine yer verildi.

Haberde şöyle denildi: “...Tan, plaketini alırken, 'Katıldıkları her davette alkol almayı çağdaşlık sayan sapık bir zümre var. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz, onu bilmiyorum' dedi. Tan törenden sonra, AKP'li milletvekilleri ve bürokratların da aralarında bulunduğu bazı davetliler tarafından kuşatılarak tebrik edildi. Bu esnada yanına yaklaşan CHP milletvekilleri Yaşar Ağyüz ve Hulusi Güvel, Tan'a, 'İçki içenlere sapık diyemezsiniz. Bu hiç şık olmadı. İfadeyi sana yakıştıramadım. Yeri değildi' diye tepki gösterdi. Tan ise şaşkın bakışlar içinde 'Siz de mi onlar gibi düşünüyorsunuz sayın vekilim?' dedi. CHP'lilerin 'Evet' cevabı üzerine Tan, 'Normaldir' karşılığını verdi.”

MİLLİYET, CHP'DEN YALAN BİLGİ ALINCA...

Oysa ki Tan, konuşmasında şunları söylemişti: “Bu ülkede ilericiliği ve çağdaşlığı, resmi ya da özel davetlerde alkollü içki içip içmemeye indirgeyen sapık bir zümre var. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz bilmiyorum.” Spiker Erkan Tan'ın, Milliyet gazetesine gönderdiği açıklama, gazetenin dünkü sayısında Okur Temsilcisi, köşesinde yayınlandı. Milliyet'te konu ile ilgili Erkan Tan'ın ağzından “Törende 'Bu ülkede ilericiliği ve çağdaşlığı, resmi ya da özel davetlerde alkollü içki içip içmemeye indirgeyen sapık bir zümre var. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz bilmiyorum' ifadesini kullandım. İçki içenlere yönelik bir saptamam yoktur. Hal böyle iken hiç söylenmemiş, ima bile edilmemiş bir cümleyi, sanki gerçekmiş gibi haber yapmış oluyorsunuz” şeklinde bir açıklamaya yer verildi.

Okur Temsilcisi Derya Sazak ise şu satırları kaleme alarak suçlu olduklarını kabul etti: Haberi Milliyet Ankara Bürosu'na sorduk “AA ve internet sitelerine düşen haber üzerine, 'CHP'li milletvekillerine olayın nasıl geliştiğinin sorulduğunu, tören sırasında yaşananların CHP'li milletvekillerinin ağzından olduğu gibi habere yansıtıldığını' belirttiler. Burada haberin öznesi TV 8 yöneticisi Erkan Tan olduğuna göre, 'dolaylı' olarak milletvekillerine sormak yerine 'doğrudan' Tan'a sorulmalıydı. Muhabir sohbet sırasında orada olmadığına göre duyumla ya da aktarılan bilgiyle yetinemez.”

HÜRRİYET VE MİLLİYET YALAN HABERDE BİRİNCİ!

Medya Tekzip Merkezi Mayıs ayında, son bir yıl içinde, 26 gazetede yayınlanan 350 yalan haberden 146'sının Doğan Medya Grubu'na bağlı Hürriyet, Milliyet, Radikal, Posta ve Referans gazetelerinde çıktığını tespit etmişti. Araştırmada gazetelerin yalan haber çıkarması sıralamasında başı Hürriyet gazetesi çekmişti. Hürriyet gazetesini ise yine Doğan Grubu'na bağlı Milliyet gazetesi takip etmişti. Gazete olarak, Hürriyet (16 yalan haber, 13 tekzip, 18 düzeltme) ve Milliyet (16 yalan haber, 4 tekzip, 1 ihtarname, 26 düzeltme) 47'şer puanla birinciliği paylaşmıştı.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*