Milliyet yazarı Hasan Cemal'den 1971 darbesi itirafı

Milliyet yazarı Hasan Cemal'den 1971 darbesi itirafı.13534
  • Giriş : 25.03.2008 / 23:10:00
  • Güncelleme : 25.03.2008 / 22:58:55

Hasan Cemal, cunta ve darbe destekçiliği yaptığı günlere dair önemli anılarını paylaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'9 Mart' grubu olarak da bilinen Cemal Madanoğlu cuntasına, Doğan Avcıoğlu, İlhan Selçuk, İlhami Soysal ve Uğur Mumcu gibi isimlerle destek verdiklerini hatırlatan Hasan Cemal, haklarında çıkan beraat kararına çok şaşırdığını yazdı. "O tarihlerde 'darbe'nin peşindeydik.

Özellikle Ankara'da askerle 'organize işler'in içindeydik." itirafını yapan Hasan Cemal, Madanoğlu davasının üzerinin örtülme gerekçesini; davanın Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler Paşa'ya, Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur Paşa'ya kadar uzanmasına bağladı.

Usta gazeteci, bugün kimi çevrelerce 'demokrasi hareketi' olarak yorumlanan '9 Mart girişimi'ni şöyle tanımladı: "Tam tersine çok partili demokrasiye paydos için yola çıkmış, Türkiye'nin Batı'ya sırtını dönerek başka sulara açılmasını öngören, askerci-cuntacı bir gizli örgütlenmeydi."

Cuntacıların kendilerini kurtarmakta mahir olduğunu ifade eden Hasan Cemal asıl amacı, "Önce askeri bir darbeyle parlamentonun ve partilerin kapısına kilit vurulacaktı. Ve Moskova'da pişirilen 'kapitalist olmayan yol'dan devletçi bir düzene doğru yol alacaktı Türkiye." biçiminde özetledi.

Hedeflerine ulaşmak için bir darbe ortamı oluşturulduğunu, bunun için de gençleri kullandıklarını anlatan Cemal yıllar sonra "Bir keresinde, bir arkadaşı tarafından kazayla öldürülen devrimci bir genci, "Ülkücüler vurdu!" diyerek neredeyse bütün Ankara ayağa kaldırılmış, büyük bir gösteri yapılmıştı."hatırlatması yaptı.

Özellikle son genel seçimlerde birçok köşe yazarının gündeme getirdiği "cahil halk" deyimini, geçmişte kendilerinin de kullandığını aktaran Hasan Cemal, şu düşüncelerine yer verdi: "Herşey, 'cahil halk'ın oylarıyla seçim sandığından çıkan işbirlikçi, yobaz, gerici düzene son vermek içindi.

Herşey, cici demokrasi diye yerin dibine batırdığımız çok partili demokrasinin çanına ot tıkamak içindi. Ama olmadı. 9 Mart değil 12 Mart kazandı! Biz değil onlar kazandı."

Dünya üzerinde kendilerine örnek aldıkları liderler olduğunu da aktaran Cemal, geçmişteki fikirlerine "Irak'ta Saddam Hüseyin'i, Suriye'de Hafız Esad'ı, Libya'da Kaddafi'yi, Sudan'da General Nimeyri'yi ya da Mısır'da Nasır'ı sahneye çıkaran Batı karşıtı, Baasçı, otoriter rejimlerin propagandasını yapıyorduk." sözleriyle açıklık getirdi.

Doğan Avcıoğlu yönetimindeki Devrim dergisindeki hedeflerinden en büyüğünün Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit'i siyasetin dışına çıkarmak olduğunu ve demokrasi düşmanlığı yaptıklarının belirtti.

Cemal, Demirel'i 'Amerikan uşağı ve yobaz'; Ecevit'i ise çok partili demokrasiye sahip çıkan bir 'romantik' olarak gördüklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious