Milliyet'in haberi de yalan çıktı

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Milliyet Gazetesi, önlükleriyde çamurlu dereden geçen çocukların fotoğrafını yayınlayıp haberlerini yaptı.Haber baştan aşağı yalan çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşte büyük yalanın hikayesi
Şanlıurfa Valiliği ve Ceylanpınar Kaymakamlığı, Doğan Haber Ajansı (DHA) tarafından önceki gün servis edilen ve "okula gitmek için ilköğretim öğrencilerinin dereden geçmek zorunda olduğu" yönündeki haberi yalanladı.

Valilikten yapılan açıklamada, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, haberle ilgili Ceylanpınar'a bağlı Yukarı Taşlıdere köyü ve Aşağı Taşlıdere mezrasında araştırma yaptığı, Aşağı Taşlıdere mezrasındaki tek derslikli okulda 56 öğrencinin bulunduğu, 2 öğretmenin görev yaptığı ve köyler arasındaki mesafenin yaklaşık 750 metre civarında olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Söz konusu derenin köyün batısında olduğu ve geçiş güzergâhında olmadığı, öğrencilerin stabilize yolu kullanarak okula gidip geldiği tespit edilmiştir" denildi.

Ceylanpınar Kaymakamı Şevket Atlı da, "Köylü çocukları bu senaryoda dereden geçiren ve hayatlarını tehlikeye atan kişi hakkında gereken işlem yapılacak" dedi. Atlı, özetle şu bilgileri verdi:

Köyler arasında dere yok ki geçsinler!

"Aşağı Taşlıdere köyünde tek derslikli bir okul bulunuyor. Bu köye yaklaşık 750 metre mesafedeki Yukarı Taşlıdere köyünden 29 öğrenci her gün bu okula geliyor. Diğerleri taşımalı eğitim kapsamında Muratlı İlköğretim Okulu'na gönderiliyor. Ancak iki köyün ortasından geçen bir dere yok" dedi. Köy Muhtarı İsmail Durmuş da iki köy arasında dere bulunmadığını belirterek, bazı köylülerin okul yaptırılması için böyle bir yola başvurmuş olabileceğini iddia etti.

Öte yandan olayın pekçok örneğine rastlanılan yerel muhabirlerin yaptığı mizansenlerden biri olabileceği de iddialar arasında.

İşte Milliyet Gazetesi'nin haberi!

Saat 06.00. Yukarıtaşlı Köyü meydanında buluşan 40 öğrencinin okul maratonu başlıyor. Bazı öğrenciler eşeklere binmiş, çoğuysa yaya olarak yola çıkıyor. Öğrencilerin tehlike dolu yolculuğuna 'her ihtimale karşın' bir güvenlik görevlisi eşlik ediyor. Kayalıkları, dereleri aşan öğrenciler yaklaşık 45 dakika sonra beş kilometre uzaktaki Aşağıtaşlı Köyü'ndeki okula ulaşıyor.

Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı Yukarıtaşlı Köyü'ndeki ilköğretimin 6,7 ve 8'inci sınıfında okuyanlar taşımalı eğitimle Ceylanpınar ilçe merkezine götürülüyor. Alt sınıflarda okuyan yaklaşık 40 öğrenci, taşımalı eğitim kapsamı dışında tutularak, Aşağıtaşlı Köyü'ndeki okulda eğitim görüyor. Her gün kayalıklarla dolu yolda yürüyen öğrenciler, yuvarlanma tehlikesi geçiriyor, saldırgan köpekler köylünün tüfeğiyle havaya ateş edilerek uzaklaştırılıyor. Yoldaki bellerine kadar ulaşan Cırcıp Deresi'nden ayakkabılarını çıkarıp, akıntılı ve buz gibi suda titreyerek geçiyor. Küçük olanlar kendilerine nezaret eden köylünün kucağında karşıya ulaşabiliyor. Yol yaklaşık 45 dakika sürüyor. Çoğu zaman derse geç kalan öğrencilerin dönüş yolculuğunda da aynı sıkıntılar yaşanıyor.

'Okula gitmek istemiyorlar'

Veliler, yol olmaması gerekçe gösterilerek taşımalı eğitim kapsamında servis verilmediğini söylüyor. Çocuklarının okula gitmek istemediklerini belirten veliler şöyle konuşuyor: "Çocukları zorla okula gönderiyoruz ve gitmek istemedikleri zaman da dayak tehdidinde bulunuyoruz. Kötü havalarda çocuklarımızı biz gönderemiyoruz. Bu yüzden üç-dört ay çocuklarımız okula gidemiyor."

41 yaşındaki İlhan Turgay, sel felaketi nedeniyle geçen ay Ceylanpınar'a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan'a konuyu anlattığını ve köylerine okul kurulması sözü aldığını belirtiyor. Ceylanpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülbaki Özbek'se "Köye prefabrik bir sınıf yapılması için Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduk" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious