Milliyetin haberi tamamen yalan

Milliyetin haberi tamamen yalan.8422
  • Giriş : 14.11.2008 / 08:23:00
  • Güncelleme : 14.11.2008 / 08:24:31

Aydın Doğan'ın Milliyet gazetesi, "Gülen'e sürpriz soruşturma" başlığıyla dün sayfalarına bir haber taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milliyet'in 'Gülen'e sürpriz soruşturma' şeklinde verdiği haberin gerçeği yansıtmadığı ve ortada halen yürütülen bir soruşturma olmadığı ortaya çıktı.

Aydın Doğan'ın Milliyet gazetesi, "Gülen'e sürpriz soruşturma" başlığıyla dün sayfalarına bir haber taşıdı. Ancak gazetenin haberine konu edilen ihbarın, 30 Ekim 2008'de takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir ihbar üzerine Fetullah Gülen hakında başlattığı incelemede takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.
Edinilen bilgiye göre, takipsizlik kararında Gülen hakkında benzer iddialarla açılan davalarda verilen beraat kararının onandığı ifade edildi.

Milliyet'te "Gülen'e sürpriz soruşturma" başlığıyla verilen haberlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir ihbar üzerine bir ay önce soruşturma başlattığı belirtilmişti. Ancak, haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve ortada halen yürütülen bir soruşturma olmadığı ortaya çıktı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör ve organize suçlara bakmakla görevli Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin'in, Gülen hakkındaki ihbarın asılsız olduğunu belirterek, 30 Ekim 2008 tarihinde takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Gülen hakkında terörle mücadele kanununa muhalefetten açılan davada, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararını onamıştı.
Gülen hakkında “takipsizlik”

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Fethullah Gülen hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya değiştirmeye teşebbüs etme" suçu kapsamında yürütülen soruşturmada, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi. Alınan bilgiye göre, terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Mustafa Gürmeriç'in şikâyeti üzerine, Gülen hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı. Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin tarafından yürütülen ve 30 Ekim'de tamamlanan soruşturmada, Fethullah Gülen hakkında, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildi. Benzer bir iddia ile ilgili olarak Gülen'in 24 Haziran 2008'de beraat ettiği belirtilen kararda, "Bugüne kadar Gülen'in başka bir eyleminin tespit edilmediği, şikâyetçi Gürmeriç'in iddialarının ise daha önceki iddialarından farklı olmadığı anlaşıldığından CMK'nin 172/1. maddesi gereğince kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir" denildi.

Vakit

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*