Milosoviç'in 59 milyon doları Güney Kıbrıs'ta

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Eski Yugoslavya'daki iç savaş sırasında, dönemin Sırp Lideri Slobodan Miloşeviç tarafından Güney Kıbrıs'taki bankalara kaçırılan paraların 59 milyon ABD doları olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs'ta görülen ve eskiden Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un idaresinde olan "Andexol" şirketinin de adının karıştığı dava duruşmasında, ifade vermek üzere Güney Kıbrıs'ta bulunan Sırbistan Ana Muhalefet Partisi Başkanı Vladan Batiç'in açıklamalarına yer verdi. Batiç'in gazeteye yaptığı açıklamalarda, iç savaş döneminde Miloşeviç'in Güney Kıbrıs'taki bankalara 59 milyon ABD dolarıkaçırdığını, şimdiki Sırbistan hükümeti ile Güney Kıbrıs'ta bazı kişilerin bu paraların Sırbistan'a geri dönmesini engellemek için anlaşmalar imzalamış olduklarını söyledi.

Sırbistan'da 2001-2004 döneminde adalet bakanı olan Batiç, mahkemede verdiği ifadede Rum makamlarını, 1992-1995 yılları arasındaki BM ambargosu sırasında milyarlarca doların Kıbrıs'taki banka hesaplarına aktarılmasına yardım etmekle itham etti. Batiç göre, çuvallar dolusu para Lefkoşa'ya götürüldü ve şimdiki adıyla Laiki Bankası'nda, paravan şirketler adına açılan hesaplara aktarıldı. Bu şirketler üzerinden 4 milyar doların aktarıldığı tahmin ediliyor. Sırp eski Bakan Batiç , bu işlemlerde kullanılan 8 şirketin, Kıbrıs Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos'un hukuk bürosunca kurulduğunu da söyledi.

Lahey Savaş Suçları Mahkemesi'nin başsavcısı Carla Del Ponte'nin kendisine, Sırbistan'dan milyonlarca doların çıkarılarak Güney Kıbrıs'a götürüldüğünü söylediğini belirten Vladan Batiç,buna ilişkin tüm belgelere sahip olduğunu savundu. Batiç, dönemin Rum Merkez Bankası ve Rum gümrük görevlililerinin de bu paraların Güney Kıbrıs'a getirildiğini bildiğini, ancak bu işlemi yasal sandılarını aktardı.

Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç 14 Mart'ta Lahey'de bulunan Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki hücresinde ölü bulundu. Miloşeviç, son üç yıldır süren yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığından ötürü Moskova'da tedavi olması için izin verilmesi isteğini yakın zamanda tekrarlamıştı.

-Balkanları kana bulamıştı -

1991-95 yıllarında yaşanan Bosna savaşını başlatan Sırp lider Miloseviç, yüzbinlerce kişinin ölümüne neden oldu. Büyük Sırbistan hayaliyle Yugoslavya'nın dağılma sürecini başlatan Sırp lider, 2001 yılındaki halk ayaklanmasıyla devrildi. Miloseviç, Lahey'de insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyordu. 13 yıl Yugoslavya Devlet Başkanlığını yapan Sırp liderin politikayla tanışması 40 yıl öncesine dayanıyor. 1960'li yıllarda Sosyalist Parti'ye katılan Milosevic parti içerisinde kısa zamanda yükseldi. 1980'li yıllarıda partinin başına geçti. 80'li yıllardan itibaren Sırp milliyetçiliğini yeniden yorumlayan Miloseviç, Yogoslavya'nın birliğini savundu.

-Anne ve babası intihar etmişti-

1941 yılında dünyaya gelen Slobodan Miloşeviç, daha çocukluğundan itibaren fırtınalı ve çalkantılı bir hayatın içinde buldu kendini. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra evi terk eden babası 1962'de tabanca ile kendisini vurarak intihar eden Miloseviç'in, sıkı bir komünist olan öğretmen annesi de 1972'de intihar etti. Amcası da tıpkı anne ve babası gibi intihar eden Miloşeviç, okul yıllarında koyu bir komünist aileden gelen Mira Markoviç ile tanıştı. Mira Markoviç ile bir süre sonra evlenen Miloseviç, siyasi kariyerinde hızla yükseldi ve 1986 yılında Sırbistan Komünist Partisi'nin başına geçti; 1989 yılında Devlet Başkanı oldu. Eski yandaşlarının da sırt çevirdiği Miloşeviç'in Lahey'e teslim edilmesi karşılığında ABD, 5 milyon dolarlık bir de ödül vaat ediyordu.

-Miloşeviç zehirlendi mi?-

Miloşeviç'in avukatlarından Steven Kay, Miloşeviç'in intihar etmiş olamayacağını söyledi. Miloseviç'in diğer avukatı Zdenko Tomanoviç ise Sırbisten eski devlet başkanının zehirlendirilmiş olabileceğini öne sürerek, Miloseviç'in otopsisinin Moskova'da yapılmasını talep etmişti. Tomanoviç, Miloşeviç'in birilerinin kendisini zehirlemek istediği şikayetinde bulunduğunu söylediğni duyurdu. Miloşeviç'in erkek kardeşi Borislav ise, Lahey mahkemesini kardeşinin ölümünden sorumlu tuttu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious