Milyar dolarlık boşanma yalan mı?

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Rus oligark Roman Abromoviç basında yer alan 11 milyar dolarlık boşanma davası ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konu ile ilgili Abromoviç'le görüştüğünü açıklayan Ekho Moskva radyosu, Abromoviç'in kendilerine eşinin boşanma konusunda bir kararı olmadığını, dedikoduları başlatan fotografı yayınlanan gazeteye de tazminat davası açacaklarını söylediğini duyurdu.

Bir süredir İngiliz ve Rus basınında Abromoviç'i başka bir kadınla birlikte olduğu gerekçesi ile eşinin terk ettiği iddiaları yer alıyor. Ünlü avukatları tutan bayan Abromoviç'in eşinin sahip olduğu 22 milyar dolarlık servetin yarısını istediği belirtiliyor. Gerçekleşmesi durumunda bu rakam bundan önceki en yüksek rakam olan 1 milyar sterlinlik boşanma davasının beş buçuk katı. İngiliz hukukuna göre evli çiftler birlikte edindikleri serveti, boşanmaları durumunda eşit olarak paylaşmaları gerekiyor. Basında Abromoviç'in davayı mahkemeye götürmeden eşine 1 milyar pound tazminat vererek kapatabileceği bilgisi de yer alıyor.

İngiltere'de yayınlanan News of The World Gazetesi Abromoviç'in Daria Zhukova isminde bir başka kadınla birlikte olduğunu gösteren fotografları yayınlaması ile tartışmalar başladı. İrina Abromoviç'in İngiltere'nin ünlü boşanma avukatları ile görüşerek tüm zamanların en pahalı tazminatını almaya hazırlandığı belirtiliyor. İddiaya göre Londra'da zengin eşlerinden boşanmak zorunda kalan bayanlara yüklü tazminatlar kazandırmakla ünlü "Sears Tooth" hukuk bürosu dava için belirlenen ücretin beşte birini peşin almış.

İrina'ya yakın kaynaklar bundan önce de kendisinin boşanma davası için zaman zaman bazı avukatlarla görüştüğünü, kocasının kendisine ve çocuklarına her geçen gün daha az zaman ayırdığından şikayetçi olduğunu belirtiyorlar. İrina'nın avukatı, müvekkilinin bay Abromoviç'in elde ettiği zenginlikte büyük katkısı olduğunu ifade ederek mal varlığının ikiye bölünmesinin adaletli bir paylaşım olacağını savunuyor.

Rusya'da 1990'lı yıllardan sonra özelleştirmelerle zengin olan işadamları 'oligark' deniyor.

Küçük yaşta babasını kaybeden Abromoviç, fakir bir ailede dünyaya gelmiş. 1991 yılında ilk eşinden boşanan ünlü oligark, İrina ile aynı yıl evlenmiş. Şimdi yaşları 3-13 arasında beş çocukları bulunuyor. Abromoviç evlendiğinde plastik oyuncak üretecek fabrikasını kurmakla uğraşıyordu. İşini petrolle zenginleştiren Abromoviç, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Sibneft'e ortak oldu. Rusya'nın komunizmden kapitalizme geçiş sürecini değerlendiren Abromoviç, zenginliğini bu dönüşüme borçlu.

Forbes dergisi Abromoviç'in petrol ve aliminyumdan gelen zenginliğinin 22 milyar dolara ulaştığını açıklamıştı. Dünyanın farklı ülkelerinde yüzlerce konutu bulunan Abromoviç, İngiltere, Fransa ve Rusya üçgeninde hayatını devam ettiriyor. Dünyanın en çok para harcayan adamı olarak ünlünen Abromoviç geçen yılki masrafları 700 milyon dolar. Abromoviç, 2003 yılında da ünlü İngiliz Futbol takımı Chelsea'ya 140 milyon pound ödeyerek satın almıştı.

Rusya'da 1990'lı yıllardan sonra özelleştirmelerle zengin olan işadamlarına 'oligark' deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious