Milyarder dolandırıcı cezaevinde

Milyarder dolandırıcı cezaevinde.12623
  • Giriş : 20.06.2009 / 23:13:00

ABD'de Teksaslı iş adamı Allen Stanford, dün çıkarıldığı mahkemede dolandırıcılıktan suçlu bulunarak hapishaneye konuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanlığı, Virginia eyaletinin başkenti Richmond'daki mahkemede Stanford ve ona yardım etmekle suçlanan kişilerle ilgili hazırladığı 50 sayfalık iddianamede, Stanford ve diğerlerini, yatırımcılara Antigua ve Barbuda adasında kayıtlı ''Stanford International Bank''dan (SIB) banka mevduat sertifikası satın alma tavsiyesinde bulunarak, yatırımcıları 7 milyar dolar dolandırmakla itham etti.

21 AYRI SUÇLAMA VAR

ABD Başsavcı Yardımcısı Lanny Breuer, iddianamede, Stanford'un ''elektronik, mail ve güvenlik dolandırıcılığıyla suçlandığını'' söyledi. Milyarder iş adamının hakkında 21 ayrı suçlama bulunduğunu söyleyen Breuer, ''bunlardan 7'sinin elektronik dolandırıcılık, 10'unun mail dolandırıcılığı, diğerlerinin Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SEC) soruşturmasını engellemek ve kara para aklamaya çalışmak'' olduğunu ifade etti.
Federal Mahkeme yargıcı, Stanford'un kaçma riski bulunduğu konusunda savcılarla anlaşarak, iş adamının cezaevine konulmasına karar verdi. Stanford, bir sonraki mahkemeye Houston'da çıkacak.

250 YIL HAPİS CEZASI

Stanford, hakkındaki bütün suçlamalardan suçlu bulunursa, 250 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

İddianamede dolandırıcılıkla suçlanan diğer kişiler ise Stanford'un Baylor Üniversitesi'nden oda arkadaşları olan yöneticiler Laura Pendergest-Holt ve James Davis ile Gilberto Lopez ve Mark Kuhrt oldu. İddianamaye göre ayrıca, Antigua Finansal Hizmetler Düzenleme Komisyonu'nun eski başkanı Leroy King, SEC'in soruşturma yapmasını engelledi ve King, Stanford'un dolandırıcılık faaliyetini sürdürmesine yardımcı olmak için 100 bin dolardan fazla rüşvet aldı.

Stanford çalışanı Bruce Perraud ise kayıtları yok etmekle suçlandı.

AVUKATI YANLIŞ YOK DEDİ

Stanford'un avukatı Dick DeGuerin, yaptığı yazılı açıklamada, müvekkilinin suçlamalara karşı mücadele edeceğini, adil bir jürinin Stanford'un yanlış bir şey yapmadığını ortaya koyacağından emin olduğunu belirtti.
İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi Antigua ve Barbuda'da 2006 yılında şövalye unvanı verilen ilk Amerikalı olan Stanford, ilk servetini 1980'li yıllarda emlak sektöründe yaptı ve daha sonra aile şirketini küresel bir şirkete dönüştürmeyi başardı.

Kriket, golf ve polo sporlarına sponsorluk yapan Stanford, 2,2 milyar dolarlık servetiyle, Forbes dergisinin en zengin 400 Amerikalı listesinde 205'inci sırada yer alıyor. Stanford'un sahibi olduğu Stanford Financial Group'un (SFG), 140'dan fazla ülkede müşteriye hizmet veriyor ve bu şirketin mal varlıkları 50 milyar doları buluyor.

Stanford ile geçen yıl Aralık ayında ''Ponzi Oyunu'' vasıtasıyla 50 milyar dolar dolandırmak suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Bernard Madoff arasında benzerlik kuruluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*