Milyarderin serveti arttı, yaşı gençleşti

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Forbes’a göre süper zenginlerin serveti yüzde 35 arttı. 1 milyar doların üzerinde serveti olanların yaşı da giderek gençleşiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her yıl 1 milyar doların üzerinde serveti olan süper zenginlerin listesini çıkaran Forbes dergisine göre, 2007 yılında dünyadaki milyarderlerin sayılarıyla birlikte zenginlikleri de artarken, yaşları gençleşti.

Derginin araştırmasında 1 milyar dolar ve üzerinde servete sahip kişilerin sayısı bu yıl geçen yıla oranla yüzde 19 artışla 946 kişiye yükselirken, listeye giren süper zenginlerin toplam serveti de 2006 yılına göre yüzde 35 artıp 3.5 milyar dolara çıktı. Dünya zenginleri coğrafi olarak en çok ABD’de olmakla birlikte, Asya zenginlerinin artışı da dikkat çekiyor. Avrupa’da ise zenginleri artan Rusya’nın geçen yıla göre 53 yeni milyarderiyle yükselişi sürüyor.

Bill Gates, 56 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengini ünvanını korurken, onu Warren Buffet izledi. Meksikalı yatırımcı Carlos Slim 49 milyar servetiyle üçüncülüğünü korurken, Ikea mağazalarının kurucusu İsveçli Kamprad ailesi ile Hintli iş adamı Lakshmi Mittal 32 milyar dolarlık servetleriyle ilk beşteki yerlerinde kalmayı başardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious