Milyon dolarlık projeye ilgi yok

Milyon dolarlık projeye ilgi yok.11482
  • Giriş : 11.11.2007 / 09:53:00

Sigara Kullanımını Azaltma Bloomberg Küresel Girişimi" kapsamında, dünya genelinde tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan proje ilgi görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sigara yasağını genişleten yasal düzenlemeler yapmaya hazırlanan Türkiye’de, uluslararası kuruluşların tütün salgınını önlemek amacıyla milyon dolarlık yardımlar vererek desteklediği proje ilgi görmüyor.
     

"Sigara Kullanımını Azaltma Bloomberg Küresel Girişimi" kapsamında, dünya genelinde tütün salgınını önlemek ve sigarayla mücadelede yürütülecek faaliyetlere destek olmak amacıyla, geçen yıl New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg tarafından yapılan 125 milyon dolarlık hibe yardımından Türkiye’de de yararlanacak kurum ve kuruluşlar aranıyor.
     

Bu yardım kapsamındaki fonlar, dünyada sigara içenlerin 3’te 2’sinin yaşadığı, gelişmekte olan ülkeler sınıfındaki Bangladeş, Brezilya, Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya, Meksika, Pakistan, Polonya, Filipinler, Rusya, Tayland, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam’da kullanılacak.
     

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Ulusal Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Bloomberg projesi ile "sigarayla mücadele için kamu ve özel sektörün etkili müdahalelerde bulunması, toplumun bilgilendirilmesi ve politika değişikliğinin desteklenmesi amacıyla savunuculuğun geliştirilmesi, küresel sigara kullanımının saptanması amacıyla yetişkin içicilerle ilgili araştırmaların yapılması ve müdahalelerin etkinliğini değerlendirme konusunda faaliyetlerde bulunulmasının hedeflendiğini" bildirdi.
     

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler veya sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanacak sigara kullanımını azaltmaya yönelik projelere 2 yıl süreyle maddi yardımda bulunacaklarını kaydeden Ergüder, "Bu projelerin özellikle yerel yönetimler tarafından hazırlanıp yürütülmesine büyük önem veriyoruz. Ama maalesef yaptığımız duyurulara rağmen doğru dürüst bir başvuru gelmedi" diye konuştu.
     

Ergüder, hazırlanacak projelere bir yıl süreyle 50 bin ile 500 bin dolar arasında veya 2 yıl süreyle 1 milyon dolar tutarında maddi yardım yapılacağını bildirdi.
     

Kurumların birden fazla proje önerisiyle kendilerine başvurabileceğini bildiren Ergüder, proje hazırlama aşamasında ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından teknik destek sağlanacağını söyledi. Ergüder, bu doğrultudaki projelerin, "vergilerin artırılması yoluyla sigara satış fiyatlarının artırılması, doğrudan ve dolaylı sigara reklamlarının yasaklanarak sigara imajının ve toplumsal kabul edilebilirliğinin azaltılması, sigara karşıtı halkı bilgilendirme kampanyalarının başlatılması, sigara içmeyenlerin içenlerin dumanından korunması ve sigarayı bırakmak isteyenlere yardım konularında hazırlanması" gerektiğini vurguladı.
     
     GİRİŞİMDE ROL ÜSTLENEN KURULUŞLAR
     

Girişim çerçevesinde verilen fonlar ve yardımlar, sigara ile etkin mücadeleleri daha önceden bilinen ve bu konuda deneyimleri olan Campaign for Tobacco-Free Kids, Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
     

Foundation, John Hopkins Bloomberg School of Public Health, World Lung Association ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenecek faaliyetlerde kullanılacak.
     

Proje başvuruları ile ilgili olarak "www.tobaccocontrolgrants.org" internet adresinden bilgi alınabileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious