Milyoner işadamına arkadaş tuzağı

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

İstanbul’un gizli zenginlerinden İlhan Kamış, yalısını satmak isterken kaçırıldı. Tehditle 3.5 milyon dolarını alan çetenin reisi yakın arkadaşı çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Solar Beach, 2019, Pasha, Mono gibi lüks mekanların işletmeciliğini yapan İlhan Kamış, son yıllarda emlakçılığa soyunmuştu. Boğaz’daki yalıları alıp restore ettikten sonra satıyordu. Geçtiğimiz günlerde de bir yalıyı satışa çıkardı.

Arkadaşın intikamı
Satış işlemleri için de arkadaşı Mehmet Nail Özer’den yardım istedi. Daha önce kendisinden borç isteyen ama olumsuz yanıt alan Özer, bunu intikam fırsatı olarak gördü ve arkadaşı Tahsin Çolak’ı emlakçı, Aksaray’da bulduğu 2 Kuzey Iraklı’yı petrol zengini diye tanıttı. 27 Mart’ta ise Kamış’ı, satışı konuştukları restorandan kaçırdı.

İsviçre’den Bahreyn’e
Gözleri ve ağzı bantlanan Kamış, Küçükçekmece’deki bir bodrum katına götürüldü. İşadamına işkence yapan fidyeciler, İsviçre’deki hesabından 500 bin doları kendi hesaplarına aktarmasını istedi. Kamış, telefon ve faksla bankaya talimat verdi. 500 bin dolar önce Timur Albaş’a ait Bahreyn’de bir bankaya, oradan da İstanbul’da yine aynı isme ait başka bir hesaba aktarıldı.

Şifre, ‘Anneme git’
Parayı çeken fidyeciler, ailesinin şüphelenmemesi için Kamış’a “Evini ara Yunanistan’da olduğunu söyle” dedi. Kamış da kız arkadaşını aradı ve “Bu akşam anneme git. Ben Yunanistan’dayım” dedi. Kız arkadaşı, Kamış’ın annesinin evini bilmiyordu. Bunun bir şifre olabileceğini düşünüp yeğeni Hüseyin Kamış’la 28 Mart’ta polise başvurdu. Kurt lakaplı Komiser Oktay operasyonu üstlendi ve Kamış’ın hesap hareketlerini incelemeye aldı.

3 milyon dolarlık hata
Bu arada fidyeciler, 3 milyon dolar daha istedi. Aynı yöntemle bu para da hesaplarına aktarıldı. İşte bu transfer sonları oldu. Zira hesabı takip altına alan polis, üç milyon dolarlık transferin ardından bankada tedbir aldı. Timur Albaş parayı çekmeye gelince suçüstü yakalandı. Fidyeciler ise bu arada Kamış’ı boş bir araziye götürdü. Albaş 3 milyon doları getirince onu vurup gideceklerdi. Ancak gelen giden olmayınca işadamını bu kez Kayabaşı Köyü’nde bir eve götürdüler. Albaş’ı çapraz sorguya alan polis, Çolak ve arkadaşlarının bulunduğu eve gece yarısı bir operasyon düzenledi. Çolak, Özer ve suç ortağı 12 kişi kıskıvrak yakalandı. İşadamı İlhan Kamış ise minibüste eli ve ayağı bağlı bir şekilde bulunup kurtarıldı.

LAKABI ‘KURT’
İLHAN Kamış’ın kaçırıldığından şüphelenen İstanbul Emniyeti, operasyonun başına ’kurt’ lakabıyla bilinen Komiser Oktay’ı getirdi. Daha önce de benzer birçok operasyonu başarıyla sonuçlandıran Kurt Komiser Oktay, İlhan Kamış’ı da titizlikle yürüttüğü operasyon sonucu kurtardı.

SENET DE İMZALATMIŞLAR
Fidyecilerin ele geçirildiği evde, parayı alamamaları ihtimaline karşı İlhan Kamış’a imzalatılmış 3 milyon dolarlık senet, 500 bin dolar, kelepçe ve silah bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious