Milyonlarca çalışanın dört gözle beklediği haber bugün

  • Giriş : 27.12.2007 / 11:31:00
  • Güncelleme : 27.12.2007 / 11:53:48

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti bugün açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Komisyon, yeni asgari ücreti belirlemek üzere bugün dördüncü kez toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 10.00’da yapılacak toplantıya kamu temsilcileri, Türk-İş ve TİSK heyetleri katılacak.


Önceki toplantılarda Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ülkenin ekonomik ve sosyal durumuna yönelik çalışmaları değerlendirilmişti. TÜİK, komisyona hesaplama yöntemine göre değişen, ortalaması 640 YTL’ye karşılık gelen üç farklı asgari geçim indeksi miktarı sunmuştu.

BAKAN ‘YÜZDE 6’YI AŞABİLİR’ DEMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilk toplantıda asgari ücret artışı konusunda, Hükümet Programı’nda belirtilen yüzde 6’lık oranın 1-2 puan üzerine çıkılabileceğini, farklı tespitlerde de bulunulabileceği ifade etmişti.

Türk-İş, önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücretin en düşük devlet memuru maaşına eşitlenmesini talep ediyor. Konfederasyon bunun dikkate alınmaması halinde asgari ücret tespitinde TÜİK’in yapmış olduğu çalışmaların esas alınmasını ve kurumun tespitinin asgari ücret için net olarak uygulanmasını istiyor.

TİSK, TÜİK’in çalışmasında yer alan ortalama 640 YTL’nin net olarak düşünülmesinin işverenler açısından kabul edilemeyeceğini belirtiyor. TİSK, bu rakamın brüt olarak algılanması halinde komisyonun çalışmalarına etki edebileceğini ifade ediyor.

Asgari ücret halen 16 yaşını doldurmuş işçiler için brüt 585, net 419,15 YTL olarak uygulanıyor. Asgari ücretten yapılan kesintiler 165,85 YTL’yi buluyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 710,78 YTL’ye karşılık geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious