Mimar Sinan'ın eseri gün yüzüne çıkıyor

Mimar Sinan'ın eseri gün yüzüne çıkıyor.7620
  • Giriş : 27.03.2008 / 13:36:00

Osmanlı Devleti'nin ünlü mimarı Mimar Sinan'ın Bursa'daki tek eseri olan Galle Han gün yüzüne çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmanlı Devleti'nin ünlü mimarı Mimar Sinan'ın Bursa'daki tek eseri olan Galle Han gün yüzüne çıkıyor. Aylar öncesinden başlatılan çalışmalar büyük bir titizlik içerisinde sürüyor.

Merkez Osmangazi ilçesi Cumhuriyet Caddesi girişinde bulunan Galle Han' restoresi kapsamında cadde girişi de tarihi bir görüntü kazandı.

Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen çalışma sayesinde Bursa'daki en büyük hanlardan biri olan tarihi han Bursa'ya kazandırılmış olacak. İlk aşamada cephe düzenlemesi yapılarak, silüetin ortaya çıkarıldığı Galle Han'daki çalışmalar sürüyor. Yıllardır atıl vaziyette kalan ve Mimar Sinan'ın şehirdeki tek eseri olan Galle Han'daki çalışmaların kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe; "Yaptığımız çalışmaların ardından kentin en merkezi yerinde bulunduğu halde gözlerden ırak kalan bu yapı, 'ben buradayım' diyebilecek. Galle Han, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamlarından Semiz Ali-Zade tarafından yaptırılmış. Tahıl Hanı ve Ahayeni Galle Hanı adlarıyla anılan bu han, iki katlı olarak inşa edilmiş, duvarları kesme taş ve tuğlayla örülmüş. Avlusunda tarihi çınarlar ve İznik çinili çeşmenin varlığından söz edilmektedir. 1690 ve 1844 yıllarında onarım gören han, 1855 depreminde hasar görmüş, 1906 yılında şu an kullanılan yolun açılması sebebiyle birçok yapı gibi ikiye bölünerek kendi haline terk edilmiş. Hanın Mimar Sinan'ın Bursa'daki tek eseri olduğu yönünde bilgi ve bulgulara rastlanmıştır" dedi.

Öte yandan Galle Han'ın restorasyonuyla cadde girişinin tarihi bir görünüm kazanacağını belirten çevre esnafı, çalışmaların bitmesiyle birlikte caddenin daha da hareketleneceğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious