Mimarın 'eğlence' merakı çocuklarını mirastan etti

Mimarın 'eğlence' merakı çocuklarını mirastan etti.13424
  • Giriş : 31.01.2008 / 06:11:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 00:05:43

Tanınmış mimar Sarıer'in kızının tapu dairesine yaptığı başvuru inanılması güç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Engin Deniz Sarıer'in (70) ölmeden önce kapı komşusu tarafından akıllara durgunluk veren bir yöntemle dolandırıldığı ve bu gerçeğin ailesinden gizlendiği belirlendi. İddiaya göre Engin Deniz, ölümünden önce komşusu tarafından Azerbaycan'a seyahat için ikna edilerek yolculuğa çıktı. Ancak evdeki eğlence sırasında yorgun düşerek hayatını kaybeden Sarıer'in bundan sonraki hikayesi filmleri bile aratmayacak cinsten. İddiaya göre Sarıer'in komşusu, olanlardan faydalanarak Sarıer'in neredeyse bütün mal varlığını sahte belgelerle yakınındaki kişilerin üzerine geçirdi. Babasından kalan taşınmazları üzerine almak isteyen kızı Neyyire Sarıer acı gerçeği tapu dairesinde öğrendi. Sarıer'in şikayeti üzerine harekete geçen mali polis mimarı dolandıran 4 kişiyi gözaltına aldı.

Mimar Engin Deniz Sarıer'in, komşusu olan ve birlikte seyahate çıktığı komşusu tarafından dolandırıldığı idda edildi. Zengin olduğunu bildiği Sarıer ile tanışıklığı da bulunan Mustafa S. önce Sarıer ile yakınlaştı. İddiaya göre Mustafa S. 'Azerbaycan'da yeğenim var, oraya gidelim hem eğlenir hem de dinleniriz' dedi. Bunun üzerine teklifi kabul eden Sarıer yurt dışına çıkış işlemleri için kimlik bilgilerinin bir örneğini Sancaktutan'a teslim etti. Sarıer'in kimlik bilgilerini adamlarına ulaştıran Sancaktutan sahte belgeler düzenleterek önce Sarıer'in vekaletini adamı Murat Ö'nün adına yaptırdı. Daha sonra Mustafa S, işlemlerin rahat bir ortamda yapılması için işadamı Sarıer ile birlikte Azerbaycan'a gitti. Mustafa S., Sarıer'i Azerbaycan'da ticaret işiyle uğraşan yiğeni İbrahim S'nin evine götürdü. Söz verdiği üzere Sarıer ile birlikte eğlence merkezlerinde boy gösteren ikili tatil yaparken Sancaktutan'ın adamları da İstanbul'da elde ettikleri kimlik bilgileri ile Sarıer'in taşınmazlarını üzerlerine geçirmek için harekete geçtiler. Ancak bu esnada beklenmedik bir olay yaşandı ve şeker hastası olan 70 yaşındaki işadamı Sarıer gece hayatının hızlı temposunun da etkisiyle yorgun düşünce İbrahim S'nin evinde vefat etti. Bunun üzerine Mustafa S., Sarıer'in Türkiye'deki yakınlarına ulaşarak durumu haber verdi.

Mustafa S. olayın bundan sonraki kısmında cenazenin Azerbaycan'dan Türkiye'ye nakledilmesine kadar olan süreçte aile ile birlikte hareket etti. Daha sonra Mustafa S ve birlikte hareket ettiği kişiler Sarıer'in sahte belgelerle vekaletnamesini üzerine alan Murat Ö. isimli bir kişi üzerine aldı. Mimar Sarıer'in Üsküdar'daki 300 bin YTL değerindeki dairesini Mehmet Y. adına, Kadıköy'deki 200 bin YTL değerindeki 3 katlı apartman dairesini de Ahmet G. adına geçirdi.

Olayın bundan sonrası kalan mirasın paylaşımı girişimi sırasında ortaya çıktı. Sarıer ailesi olup bitenlerden habersiz cenazelerini kaldırdıktan sonra babasından kalan mirası almak üzere tapu dairesine gitti. Bunun için Sarıer'in kızı Neyyire Sarıer Üsküdar Tapu İşleri Dairesi'ne giderek babasından kalan taşınmazları üzerine almak istedi. Babasından kalan gayrimenkullerle ilgili hiç bir işylem yapamayacağı ve bu taşınmazların başka kişilerin üzerinde olduğunu öğrenen Neyyire Sarıer, durumu savcılığa bildirerek kanuni işlem yapılmasını istedi.

Şikayet üzerine harekete geçen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri Sarıer'in son telefon görüşme kayıtlarını inceleme altına aldı. Yapılan görüşmelerin izinden yola çıkan ekipler, şebekenin elebaşı olduğu öne sürülen Mustafa S. ile adamları Murat Ö. Mehmet Y. ile Ahmet Temiz G'yi gözaltına aldı. Zanlıların emniyetteki sorgularının devam ettiği ve soruşturmanın diğer bilgi ve belgelerin toplanabilmesi amacıyla devam ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious