'Minareyi çalan kılıfını hazırlayamamış'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Basın mensuplarının Acarkent hakkındaki sorularını cevaplayan, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Bu defa minareyi çalan kılıfını hazırlayamamıştır. Mızrak çuvala sığmamıştır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk ve Alman Çevre Merkezi'nin kuruluş toplantısına katılan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe toplantı sonunda basının sorularını cevapladı. Pepe, Acarkent'le ilgili olarak, "Defalarca bu konu hakkında soruşturmalar ve davalar açtık, konunun takipçisiyiz. Bu defa minareyi çalan kılıfını hazırlayamamıştır. Mızrak çuvala sığmamıştır" açıklamasını yaptı. Yanlış hesabın yargıdan döndüğüne de vurgu yapan Pepe, tüm basın mensuplarını cumartesi günü bölgenin helikopterle havadan izleneceği tura katılıma çağırdı.

Türk ve Alman Çevre Bakanlığı'nın ortak olarak yürüteceği ve yerel yönetimlerin destekleriyle kurulan Türk- Alman Çevre Yönetim Merkezi'nin açılışını Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Alman yetkililer gerçekleştirdi. Eminönü'nde bulunan Marmara ve Boğazları Belediyeler Birlği binasının içinde kurulan Merkezin açılışında konuşan Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe, çevre konusunda atılacak adımlarla ilgili olarak Türkiye'nin deneme yanılma modeline harcayacak zamanı ve parası olmadığını ve bu sebepten dolayı çevre konusunda tecrübeli olan Alman yetkililerle ortak çalışmaların başlatıldığını söyledi.

"ÇIKARTTIĞIMIZ YASALAR BİR DEVRİ KAPATMIŞ BİR DEVRİ AÇMIŞTIR"

İstanbul'un çevre konusunda önemli adımlar attığını; ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen Pepe, "Uzun yıllar Türkiye'de çıkması imkansız gözüyle bakılan yasaları arkamızdaki halkın desteğiyle çıkartmayı başardık. Bu yasalar bir devri kapatmış bir devri açmıştır." ifadesini kullandı.

Türkiye'de çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimlere ve sanayicilere büyük iş düştüğünü vurgulayan Pepe, "Sevinçliyim, çünkü en küçük yerel yönetim ve sanayiciden en büyük yerel yönetim ve sanayiciye kadar herkes birşeylerin değişme zamanı geldiğinin farkında." şeklinde konuştu.

Türk - Alman Çevre Yönetim Merkezi, önümüzdeki günlerde su rezervi, atık su, pis su arıtma ve atık yönetimi alanlarında sürekli bir sistem imar etme stratejisine dayanan Türkiye - Alman Teknik işbirliği kapsamında faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious