Mini mini 1'ler başlıyor!

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

İlkokul 1. sınıf öğrencileri önümüzdeki hafta okula merhaba diyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Miniklerin okul fobisini yenmesini hedefleyen proje kapsamında, öğrencilere masal anlatılacak, eve güvenle gidip gelme eğitimi verilecek. Öğrenciler okulla ilgili izlenim ve beklentilerini öğretmenleriyle paylaşacak.
İlköğretim 1. sınıfına yeni kayıt yaptıran öğrenciler, gelecek hafta okula merhaba diyecek. Öğrenciler, bir hafta boyunca ilgili sınıf öğretmenlerinin gözetiminde oyun, drama ve sosyal etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulu, sınıfı, arkadaşlarını, öğretmenlerini tanıyacak; okul kurallarını öğrenecek aynı zamanda evine güvenle gidip gelme eğitimi alacak.

Veliler ve öğrenciler ilk gün, tüm okul personeli ile tanışacak. Okul müdürleri, velilere uygulamanın amacı, yararları ve yeni ilköğretim programı hakkında bilgi verecek, çeşitli ikramlarda bulunulacak.

Daha sonraki günlerde çocuklara okulun bölümleri gezdirilerek, nasıl kullanılacağı anlatılacak. Sınıf içinde ve dışında eğitici oyunlar, dramalar oynanacak. Öğrenciler sınıf öğretmenleri ile tanışacak. Çocuklarla sohbet edecek sınıf öğretmenleri masal anlatacak. Öğrencilere, sınıf, kantin, tuvalet, koridor kullanımları anlatılacak. Öğrencilere okuldan eve güvenle gidip gelme eğitimi verilecek. Okula giriş çıkışlarda sıra olma, arkadaşlarına saygılı olma eğitimleri verilecek. Spor etkinlikleri ve resim yapılacak. Defter kullanma, kalem tutma, tahtayı kullanma, sınıf içi araç gereçlerin kullanımı konusunda öğrenciler eğitilecek. Öğrenciler son gün ise, okul ile ilgili görüş ve beklentilerini öğretmenleri ile paylaşacak.

Öğretmenlerin öğrencilere adıyla hitap etmeleri için; ilk gün açılıştan önce öğrencilere adı ve soyadı yazılı kartlar takılacak. Öğretmenler de kendi yaka kartlarını kullanacak.

Okullarda eğitim sabahçı öğrenciler için sabah 09:00'da, öğlenci öğrenciler için saat 14:00'de başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious