Mini mini birler dikkat!

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, özellikle okula yeni başlayan öğrencileri bulaşıcı hastalıklara karşı uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukların kalabalık ortama girmesi ile birlikte üst solunum yolu hastalıklarının arttığını kaydeden uzmanlar, bulaşıcı hastalıklara karşı ailelerin aşı takvimlerine dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Bademcik, farenjit, nezle, grip gibi hastalıkların okulların açılmasıyla birlikte arttığını belirten Antalya An-Deva Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Orhan Akar, grip aşısı başta olmak üzere bu tür hastalıklara karşı önlemlerin önceden alınması gerektiğini belirtiyor. Okula yeni başlayanların daha fazla risk altında olduğuna değinen Dr. Akar, yeni arkadaş ortamı ve başka bir çevreye giren çocukların hastalıklarla da yoğun şekilde ilk kez bir araya geleceğini kaydetti. Bu nedenle 6- 7 yaş grubu çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok rastlandığını belirten Akar, bu enfeksiyonların bir kısmında antibiyotik kullanılabileceğini, diğer durumlarda ise ateş düşürücü verilebileceğini kaydetti. Ses kısıklığı boğaz ağrısı ve düşmeyen ateş şikayetleri devam eden hastaların muhakkak bir hekim kontrolünden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Akar, tedavinin doğru şekilde yapılmaması halinde, çocukların iyileşemeyip tekrar hasta olacağını kaydetti.

ÇOCUKLARI CHECK-UP YAPTIRMAK GEREKİYOR

Okul öncesi sağlığının değerlendirilmesinin okulda öğrencinin başarılı olması açısından önem taşıdığını belirten Akar, "Aileler tarafından fazlaca üzerinde durulmasa da çocukta var olan ve başarısını etkileyebilecek bazı olumsuzlukların ortadan kaldırılması açısından check-up yaptırmak gerekmektedir. Göz kontrolü, işitme kontrolü, diş kontrolü, büyümenin değerlendirilmesi, omurga sorunları, bulaşıcı hastalıklar ve aşı takviminin değerlendirilmesini içeren check-up programları yeni başlayan bir eğitim sezonu öncesinde daha başarılı bir eğitim için ailelerin çocukları için en önemli hazırlıktır. Okul öncesi Check-up var olan görme ve işitme bozuklukları tespit edilip gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak ve çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanmasının önüne geçecektir." diye konuştu.

KANTİNDEN BESLENE ÇOCUKLARDA YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIĞI OLUŞUYOR

Okula başlayana kadar ailesinin yakın kontrolü altında olan çocuğun, okul yaşamında daha bağımsız bir şekilde kendi beslenmesi üzerinde değişiklik yapma şansını elde edeceğini aktaran An-Deva Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu diyetisyen Duygu Şeniz İnan, hızlı bir büyüme ve gelişme dönemi içinde olan çocuğun beslenmesinin özel önemi bulunduğunu söyledi. Bu durumun kötü bir beslenme alışkanlığı kazanmasına yol açabileceğini belirten İnan, "Okul yemeğini beğenmeyip kantinden ya da büfeden alacağı yiyeceklerle beslenen çocukta kötü beslenme alışkanlığı yerleşebilir. Öğle yemekleri yetersizse çocuğa ev yapımı sandviçler verilebilir. Okula gitmeden önce çocuğun kahvaltı yapması mutlaka sağlanmalı. Açlık, başarıyı olumsuz yönde etkiler. Okul dönüşünde genellikle aç olan çocuklara derslerine oturmadan önce akşam yemeklerini engellemeyecek miktarda ikindi kahvaltısı yaptırılmalıdır.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious